Hafriyat Takip Sistemi

Hafriyat Takip Sistemi Nedir?

Hafriyat takip sistemi, araç filosu olan firmalara araçlarının sayısal bir harita üzerinde sürekli takip edilmesini sağlar.

Lojistik sistemleri arasında takip sistemi ihtiyacı en önemli olan sektör hafriyat sektörüdür. Hafriyat sektöründe, filo sayısının genelde büyük olması yönetim açısından oldukça zor ve büyük bir iletişim ağının oluşmasına neden olmaktadır. Genellikle şehir içi yapılan aktarma işlemlerinde detayların fazla olması, araçların ceza işlemlerine maruz kalmalarını engellemek ve güvenilir ticaretler gerçekleştirmek amacı ile takip sistemlerini kullanmak son zamanlarda oldukça gerekli bir duruma gelmiştir.

Takip sistemlerinin hafriyat şirketlerine sunmuş olduğu en güzel kolaylık ise, yüzlerce filodan oluşan araçları tek bir ekrandan canlı bir şekilde kontrol edebilme fırsatı sunmaktadır. Takip sistemi, en güvenilir yol bilgisi ile kısa yol paylaşımında bulunarak en uygun park yeri ve rölanti bilgilerini sunmaktadırlar.

Trafik ve şehir içerisinde hafriyat araçlarına ait yasaklı bölgeler, sistem tarafından otomatik olarak araçlara gönderilmekte olup belediye ile koordinasyon merkezi arasında bir çalışma merkezinin olduğunu belirtmek istiyoruz. Hafriyat döküm merkezine gün içerisine giren araç sayısı, plaka bilgileri tamamen sistem tarafından raporlanarak gün sonunda yetkili kişiler ile paylaşılması, Sistemin işleyişi daha uygun hale getirmektedir.

Motor Blokaj

Damper Kontrol

RFID Kart

Raporlama

 • RFID kart okuyucu bağlayarak şoför kimlik tanıma yapılabilmektedir.
 • Motor blokaj yapılabilmektedir.
 • Depo kapak sensörü bağlanabilmektedir.
 • Yakıt seviye sensörü bağlanabilmektedir.
 • Isı sensörü bağlanabilmektedir.
 • Araç kapılarına hırsızlık için dedektör bağlanabilmektedir.
 • Araç hırsızlıklarına karşı 7/24 hizmet veren haberalma merkezlerine yönlendirilebilmektedir.

Neden Hafriyat Takip Sistemi ?

Trafik ve şehir içerisinde hafriyat araçlarına ait yasaklı bölgeler, sistem tarafından otomatik olarak araçlara gönderilmekte olup belediye ile koordinasyon merkezi arasında bir çalışma merkezinin olduğunu belirtmek istiyoruz. Hafriyat döküm merkezine gün içerisine giren araç sayısı, plaka bilgileri tamamen sistem tarafından raporlanarak gün sonunda yetkili kişiler ile paylaşılması, Sistemin işleyişi daha uygun hale getirmektedir.

Gün başlangıcından itibaren tüm hafriyat işlemleri bitiş saatine kadar HYS bileşenlerince kaydediliyor, tüm evrelerin tamamı bu sistem aracılığı ile kontrol ediliyor. Hafriyat kamyonlarının en sık kullanılan ve masraf anlamında en çok kullanımı bulunan bölümü damperdir.. Kontrol dışı altında, iş dışı durumlarda açılan damperler olması durumunda sistem merkeze otomatik bilgi veriyor, belirlenen araç üzerinde kontrol elde edilerek lüzumsuz damper kullanımının önüne geçiliyor.

Hafriyat araçların kontrolü iş sırasında önem arz etmektedir. Araçlar ne kadar hızlı çalışır ise sektör içerisinde yer alan kişilerin de kazançları doğru oranda artmaktadır. Belirli şantiye haritaları üzerinde araçların hangi aralıklar ile giriş, çıkış yaptıkları tamamen sistem tarafından kayıt ediliyor, istenilmesi durumunda rapor haline yetkililere iletiliyor. Sistemin amacı tamamen iş sahiplerinin yönetim alanını kolaylaştırarak filo yönetimlerinde yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmaktır. Hafriyat Takip Sistemi aracılığı ile tüm araçların tek, tek analizleri yapılmakta olup, günlük, haftalık, aylık yaptığı seferler kontrol altına alınmaktadır.

Yukarıdaki yazımızda hafriyat sektörü ile ilgilenen kişiler için takip sisteminin neden önemli olduğunda kısaca bahsederek firmaların hangi alanlarda yararlanabileceğinden konuştuk. Teknoloji hızına yetişmek mümkün olmasa da bu gibi işler gerçekleştiren firmalar kesinlikle takip sistemlerini kullanmalıdır. Takip sistemleri, firmaların kazançlarını artırarak iş potansiyelini artırma konusunda oldukça etkili bir unsurdur.

  N2Mobil Takip Sistemleri A.Ş., Karel Mobil Sistemler distribütörü olup %100 yerli yazılım ve donanımı ile Türkiye’nin her noktasında müşterilerine 7/24 destek veren bir yazılım firmasıdır.
  N2Mobil Takip Sistemleri A.Ş. olarak faaliyet alanımız ATS, HTS, DTS, STS, VBS, MTSK gibi projelerle sınırlı olmayıp, askeri projeler, bilişim danışmanlığı, donanım tedarik, yerli yazılım, özel kamera ve güvenlik sistemleri alanlarında da çözümler sunuyoruz.

  ADRES

  Çamlıca Mahallesi Anadolu Bulvarı Timko Sokak 20 N - 2 Yenimahalle/Ankara

  ÇAĞRI MERKEZİ

  0850 433 1818

  E-MAIL

  bilgi@n2mobil.com.tr

  İşkur

  Bu iş yerinde İŞKUR tarafından finanse edilen işbaşı eğitim programı düzenlenmektedir.