BLOG

9/4/2020Durak takip sistemi nedir?

Durak takip sistemi nedir?

 En geniş tanımı ile durak takip sistemi toplu taşıma araçlarının günlük hareket saatlerini ve yolcu alıp bıraktığı durağa ulaşma sürelerini belediye yetkilileri ve halk ile paylaşan takip sistemidir. Başka bir deyişle durak takip sistemi nedir diye soracak olursak otobüs, minibüs, tramvay gibi araçların kontrol ve denetimini sağlayan sistemdir.

Sistemin teknik özellikleri;

Bahsi edilen toplu taşıma araçlarına DTS yani durak takip sistemi ünitesi entegre edilir. GPS destekli olan bu sistemde ek olarak özel yazılımsal bir sistem de eşlik eder. Tüm bu üniteler GPRS üzerinden iletişim ağını kullarak verileri takip sistemine iletir. Sistem hep farklı bölgelerde kullanılacağından yazılımı buna göre yazılmış olup farklı şekillerde kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse

  • İki durak arası kaç dakika
  • Merkez çıkıştan son duraga kadar varış süreleri
  • Duraklara giriş ve çıkışlar hesaplanabiliyor. Şayet çıkış belli dönüş belli olmayan bir güzergahsa;
  • Bekleme noktasına kadar kayıt
  • Noktayı terk ettiğinden itibaren duraklara varış

Ne gibi avantajlar sağlayacak?

Öncelikle söylemeliyiz ki toplu taşıma aracını kullanan bireyler için böyle bir sistem çok faydalı olacaktır. Bu sebeple yolcu memnuniyetinde gözle görülür bir artış sağlanacaktır. Araçların yol güzergahı ve durak süreleri gibi verileri elde etmeleri zaman ve yakıttan tasarruf sağlayacaktır. Tüm bu bilgiler göz önüne alındığında durak takip sistemi nedir sorusunun yanıtını toplu taşıma araçları ve halk arasındaki iletişimin kuvvetlendirilmesine yönelik sistem olarak verebiliriz.