BLOG

9/4/2020Araç Takip Sisteminin Faydaları

Araç Takip Sistemi Nedir?

Araçların takip edilmesi ve özellikle de lojistik olan firmalar da araç takiplerinin yapılması adına kullandıkları en üst düzey de bulunan teknoloji ürünlerine verilen aletlerin isimleridir. Bireysel, kurumsal olan firmalar araç lokasyonları hakkında bir bilgi alabilmek, güvenilir şekildeki ara yerlerini tespit edebilme amacıyla bu sistemlerden faydalanırlar. Araç takibi yapılmış olan kullanımların lojistik veya kurumsal olmasına bağlı olmamaktadır. Birçok kişi de bireysel olarak araçlarında araç takip sistemlerini kullanıp çocuklarının nerede ne yaptıklarını öğrenebilmektedir. Hastaların güncel konumlarını takip edebilmekle amaçlı da hastanelere iletim yapılabilmektedir. Teknolojin son zamanlarda ilerlemesiyle beraber de araç takip sistemlerinin lokasyon bildirimlerinin yanında da araç hakkında tüm bilgiler bulunabilmektedir.

Araç Takip Sistemi Ne İşe Yaramaktadır?

Yukarı ki kısmında da belirttiğimiz gibi takip sistemleriyle profesyonel bir şekilde barındırmış olduğun araçlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Araç konumlarını detaylı olacak şekilde, aracın çalışmayla durma anını saatleriyle ve tarihlerini kontrol edebilir, belirlenmiş olan lokasyonların içine girmiş olduğu andan itibaren de bildirimleri alıp genel iş takiplerinizi kolaylaştırma yoluna gidebiliriz. Bu sistemle özel olarak lojistik firmalarında bulunan şoför takip sistemi kolaylıkla sağlanabilmektedir. Herhangi trafik sorunlarda şirket sahipleri direkt olarak müdahale edebilmekteler.

Firmalar genel olarak çalışan kişilerin yüksek yakıt giderlerin olmasından şikayetçi olurlar. Araç takip sistemiyle de anlık olarak tüm tüketimler izlenebilir ve güzergah değişimleriyle yakıt tasarrufunu daha aza indirilebilir. Araç inde yabancı kişilerin olup olmadığını sistem aracılığıyla da rahat bir şekilde öğrenmelere yönelik kullanılabilmektedir. Ses kontrolünün tamamı ise firmanın elinde olarak yönlendirmeler de yapabilmektedir. Mesai saatlerinin dışındaysa araç kullanımlarının önüne geçebilmek, şoför kontrollerini ele almak amacı ile birden fazla lojistik firmanın bu sistemlerinin hepsini yapabilirsiniz.

Uzun yolda çalışan kişilerde en büyük korku ani gelişebilen saldırı ya da soygun girişimleridir. Bu gibi durumların olduğu zamanlar da hızlı girişimde bulunabilmek isteyen şoför ve firma sahipleri Araç Takip Sisteminin uyarı sistemini taktırarak önlemi kolay bir şekilde alabilirler ve kısa bir süre içinde de müdahale edebilirler. Son olarak da araçlarda herhangi bir çalıntı veya gasp durumlarına maruz kalmalarındaysa araç yerinizi tespit edebilmesi de oldukça güvenilir ve en güzel sistem olarak kullanıcılara sunulduğunun da altını çizmek ve önemini vurgulamak istiyoruz.

Araç takip sistemlerinde yer almış olan ve tüm bu alanlar da bireysel ve kurumsal şirketlerin ilerlemelerinde kolaylıklar meydana getirerek hem tasarruf sağlamalarında yardımcı olmak hem de ani gelişmiş olan olaylara müdahale edilme konusunda faydaların verdiğini görmekteyiz. Eğer araçlarınızın güvenilir olduğunu ve her durumunu takip etmek, raporları saklamak anında ulaşmak isterseniz araç takip sistemleri tam size göre.

Araç Takip Sisteminin Önemi

Bireysel olan kullanıcılardan daha çok kurumsal, lojistik firmaların geçtiğimiz zamanlara baktığımız da kullanımını arttırdığı bir sistem olduğunu belirtmeliyiz. Araç takip sistemlerini kullanan kişilere sunulmuş olan fırsatlara bakacak olursak eğer zamandan büyük tasarruf sağlamak iş yönetiminde gereksiz olan telefonların önüne geçer. Ne olursa olsun yapılış olan kontrollerle büyük yakıt tasarrufu yapıp yakıttan kazanç elde edilmesini sağlamaktadır. Maliyetler düşürülür ve kontrollü bir sürüş gerçekleştirilmesi yapılır.

Kimler için Geçerlidir?

Kurumsal firmaların yola çıkmış olan araçların genel durumlarını ve lokasyon durumlarını öğrenebilmek amacıyla 24 saat sürenin içinde şoförleriyle çok sayıda telefon görüşmelerinde yer alır. Sistem aracılığıyla ile araçların genel durumunun kontrolünü direkt olarak yapabilir ve anlık bir sorun oluştuğunda direkt müdahale edebilirsiniz. Yakıt tasarrufu birden fazla lojistik firmanın gündem konularında sık sık yer alır. Yakıta yapılmış olan zamlar nedeniyle giderlerin her gün artmasıyla uzun vadeli önlemleri sadece ara takip sistemleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Çalışanlarınız araçlarını iş dışı kullanımlarını engelleyip, hız değerlerine uygun bir olacak halde yolculuğa çıkmasını sağlayabilir ve ani hız değişimlerinin de önüne geçip büyük yakıt tasarruflarının da olması sağlanır.

Araç Takip Sisteminin Faydaları

Araç takip sistemleri, çeşitli olan uygulamalarla kurumsal firmaların filo yönetimini kolaylaştırmasıyla bilinen bir uygulamadır. Kullanımları ise sanayi, ilaç, enerji, tarım gibi alanların hepsinde kolaylık fırsatı sunulur.

Araç takiplerinden önce ilk zamanlar da filo yöntemleri karışık bir şekilde olup iletişim kurabilmeleri adına büyük bir problem içerisinde yer almaktaydı. Şoförler araç kullanımlarını kendi isteklerine göre de şahsi işlerinde de kullanılmaktadır. Yakıt tüketiminde bağlı oldukları şirketlere büyük zararlar gelmesine neden olmaktaydılar. Buna benzer olan sorunları ortadan kaldırabilen Araç Takip Sistemi ile beraber de filo sahiplerinin hangi tür kazanç elde edebileceklerinin faydalarını aşağıda görebilirsiniz.

Araç takip sistemlerinde en güzel faydalarından birisi üretici kişilerin stok durumlarının kayıt altına alınması, araçların girişleri ve çıkışları esnasında alınmış olan raporlar, Araç Takip Sistemi ile güncel olacak bir şekilde çalışır.

En fazla ticari araçlar hakkında bilgi versek de Araç Takip Sistemini birçok kişi bireysel olan araçlarında da kullanılır. Genel olarak sağlık problemleri yaşayan kişilerin kullanımında ve hasta üstünden yapılan ölçümlerin ani bir şekilde merkezi birimlere ulaştırılmasını sağlar. Son zamanlardaysa yaygın bir şekilde kullanılan bu sistem günümüzde de ambulans araçlarına giriş yapmaya başlamıştır.

Sadece araçlarda kullanılmayan takip sistemleri ise birçok alanda kişi ihtiyaçlarını da karşılar. Akıllı ev sistemlerinde, belediye ve şehir yönetimlerinde, trafik ve reklam pazarlamaların da uygulamaların bir kısmı ise bu takip araçlarıyla yapılır. Askeriye alanlarında TSK’nın kendisine ait olan takip araçlarının uzaktan yöntem silah denetimleri de bulunuyor.

Araç takip sistemleri işverenlere yarayan bir sistemdir. Mobil uygulamasının da bulunmasıyla beraber saniyeler için tüm günlük raporların tek bir tıkla alınması, evde oturulduğu yerden iş takibinin kolay bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Çalışanların da güvenliklerinin sağlanması ile beraber gerekli önlemler alındığı zaman belirtilip her alanda da kolaylıklar sağlanmaktadır.

Yapabileceğiniz İşlemler

  • Motor Blokaj
  • Depo kapağı ve yakıt seviyesi sensörü. Isı sensörü.
  • Hırsızlığa karşı kapı dedektörü ve anında acil durum alarmı.
  • Kameralarla aracın içini ve dışını canlı bir şekilde seyretme.
  • KM/Hız Raporu
  • Anlık konum izleme

Dilediğiniz An Aracınızın Konumunu Görün

Bu özelliklere sahip olarak aracınızı istediğiniz zamanlar canlı bir şekilde konumunu görmeniz mümkün. Yapacağınız tek şey N2 araç takip sistemlerinden birine sahip olmak ve aracınıza entegre etmenizdir. Son zamanlarda sadece Rent a Car ya da Showroomlar değil insanlarında bireysel bir şekilde araç takip sistemini taktırmaları göz önüne çıkıyor. Hırsızlara karşı da büyük bir önlem görevini üstlenmesi ve aracın kontrol ve denetimini kolaylaştırması günlük hayatı da daha sakin bir hale getirmektedir.