BLOG

9/4/2020Servis Takip Sisteminin Önemi ve Faydaları Nelerdir ?

Araç filosu olan bireylerin bugün sıklıkla tercih ettiği takip sistemleri arasında servis takip sistemi yer alıyor. Her aracın ayrı ayrı sayısal bir harita üzerinde gösterildiği bu sistemde servisin öğrenci alacağı noktalar işaretleniyor ve sistem bu noktalara gelmeden dakikalar önce veliye mesaj gönderiyor. Yalnızca bu özelliği ile bile günümüzde büyük önem arz eden takip sistemi bakalım başka ne özelliklere sahipmiş?

Servis takip sistemi teknik özellikleri;

Standart bir araç takip sisteminde bulunan tüm özellikler (RFID kart okuyucu ile şoför tanıma, motor blokaj, depo kapak sensörü, yakıt seviye sensörü, ısı sensörü, hırsızlıklara karşı araç kapılarda dedektör ve olası bir hırsızlıkta konum bilgilerinin önceden belirlenmiş haber alma merkezi ile paylaşılması) gibi özellikler mevcuttur. Yani filo sahibi birey ile araçlar arasındaki iletişim sağlıklı bir şekilde kurulmaktadır. Bunun haricinde servis sürücüsü ve veli arasında kurulan iletişimi desteklemek adına;

  • Sürücüde bulunan tablet üzerinden öğrencinin serviste olup olmadığı veliye bildirilir.
  • Velinin kullandığı sistemde öğrenci servise binmeyecekse mazeret seçeneği işaretleyecek. Bu sayede hem sistem veliyi sabah rahatsız etmeyecek hem de servis sürücüsü –önceden haberi olacağı için- hem vakit hem yakıttan kazanacak.
  • Araç içerisindeki kamera öğrencilerin taşındığı süre boyunca canlı olarak velide bulunan platforma yayın yapmaktadır. Bu sayede veli çocuğunu araç içindeyken de görebilmektedir.

Servis takip sisteminin gerekliliğinin tartışıldığı şu günlerde sistemin teknik özellikleri en büyük cevap olacak. Çocuğunun servis aracında bindiğinden haberi olan hatta haberi olmakla kalmayıp cep telefonundan açıp kameradan izleyebileceği bir sistem tabiri caizse velilerin arayıp da bulamadığı bir nimetti iki üç sene öncesine kadar.

Veliler için önemi ölçülemez derecede;

                Servis takip sisteminin önemi hakkında söylenecek bir söz kalmadı sanırım. Çocuğunu servis ile okula gönderen veliler için büyük önem arz ettiği aşikar. Sağladığı faydalar da göz önüne alındığında bu sistem servis araçlarına zorunlu bile kılınabilir. Karel distribütörü olan n2mobil sahip olduğu kaliteli proje çözümleri ile sizlere hayatın her alanından çözümler sunmaya devam ediyor.