BLOG

9/4/2020M2M Data Hattı Nedir Ne İşe Yarar?

M2M Data Hattı Nedir Ne İşe Yarar?

M2M ifadesi İngilizce kökenli olup “Machine to Machine”ın kısaltmasıdır.  Türkçesi ise makineler arası iletişim olarak adlandırılmaktadır. Makineler ve sistemler kendi aralarında bilgi alışverişi yapabilmek için M2M formatındaki sim kartlara ihtiyaç duymaktadırlar. Cihazların ve sistemlerin kendi aralarındaki iletişimine kısaca M2M adı verilmektedir. M2M nesnelerin interneti uygulamalarında (IoT) veri aktarımı sağlayan en iyi teknolojilerden birisidir.

Araç Takip Sisteminde M2M Hatları

Araç takip sisteminin çalışma prensibi makineler arası iletişimi zorunlu kıldığından bu hizmetten istifade edebilmek için günümüz teknolojisine göre M2M hat kullanımı şuan mecburi olarak gözükmektedir. Gelecekte teknolojinin geleceği noktayı şimdiden kestirmek pek mümkün olmasa da bu zorunluluğun ortadan kalkacağını iddia etmek çok da abartı olmayacaktır. Araç Takip Sisteminde M2M hatlarının temel görevi, araç takip cihazının sunucuya göndereceği konum, km/hız bilgisi gibi hususların aktarımını sağlamaktır.

Araç Takip Sistemlerinde verilerin daha hızlı ve daha güvenli olarak iletilebilmesi için takip yazılımının özel tünellerinden verileri aktaran M2M data hatları günde yüzlerce veri gönderimi ve sorgulama işlemleri yapmaktadır. Buda M2M data hatlarının Araç Takip Sistemlerinde ne kadar gerekli olduğunun bir göstergesidir.

M2M Sağlayıcı Servisler

Halihazırda ülkemizde M2M data hattı üreten üç GSM operatörü bulunmaktadır. Bu operatörler Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’dur. M2M hattını ister bireysel kullanımız için isterse de kurumsal ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. N2Mobil Takip Sistemleri’ni bu noktada rakiplerinden ayıran en önemli farklılıklardan biri de M2M hat bedeli dahil satış yapması ve müşterilerini aylık fatura ödeme yükümlülüğünden kurtarmasıdır.

M2M Kullanılan Bileşenler

M2M data hattının kullanıldığı birçok alan bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını, Mobil pos cihazları, RFID kart sistemleri, Araç Takip Sistemleri, Sıcaklık ve Nem Sensörleri, Hastaneler ve çeşitli güvenlik sistemleri şeklinde sıralamak mümkündür. Bu alanlarda M2M hattının tercih edilmesinin en önemli nedeni M2M teknolojisinin kesintisiz ve güvenli bilgi aktarımı sağlayan en iyi teknoloji olmasıdır.

Kullanıldığı Alanlar ve Servisler

  • Sağlık Sektörü,

Sağlık sektörü gibi en küçük hatanın dahi insan hayatıyla sonuçlanabileceği bir alanda M2M teknolojisi güvenle kullanılmaktadır.

  • Akıllı Otomasyon Sistemlerinde,

Online reklam tabelaları, anlık veri ileten otomasyon sistemleri, ulaşım ve akıllı şehircilik sistemlerinde kullanılır.

  • Tarım ve Hayvancılık Sektörlerinde,

Toprak nem oranı, akıllı sulama sistemleri, seralarda ve kümeslerde ışık ayarlama işlemlerinde M2M Data hatları kullanılarak veri aktarımı ve düzenlemeler yapılmaktadır.