BLOG

9/4/20203D Yazıcı Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

3D Yazıcı Nedir, Ne Amaçla Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Sanal ortamda 3D olarak tasarlanan herhangi bir nesnenin yine 3 boyutlu şekilde fakat katı formda elde edilmesini sağlayan teknolojik cihazlardan birisidir. En önemli etkileri farklı hammaddeler ile 3D olarak somutlaştırabilmesidir. Bu sayede 3D teknolojisi birçok sanayi dalında da kullanılabilmektedir.

3D Yazıcı Çeşitleri

SLA (Stereolithography)

3 boyutlu yazıcı teknolojisi olarak en eski tekniktir. Ancak günümüzde kullanımı hala devam etmektedir. Bu teknolojide akışkan foto polimer yani özel bir plastik hammadde çeşidi işlenerek katı bir forma dönüştürülmekte ve böylece baskı elde edilmektedir. Yarı akışkan bir forma gelen hammadde eridikten sonra katman oluşturmaktadır. Sonra oluşan katmanlar bilgisayar kontrolü ile ultraviyole ışınlar tüm bir yapıya dönüşmektedir. Bütün katmanlar için bu işlem tekrar edilir ve bu baskının sonucunda 3D katı bir model ortaya çıkmaktadır. İşlem detaylı ve hızlı gerçekleşmektedir; titiz bir baskı sonucu vermektedir.

DLP (Digital Light Processing)

Dijital ışık işleme tekniği olarak SLA ile çok ortak noktaya sahiptir. Her iki teknikte de baskı akışkan polimerle, diğer bir tabirle reçine ile gerçekleşmekte ve baskının işlenmesi için ışık kullanmaktadır. SLA’da ışık lazer ile sağlanırken, DLP’de özel bir projektör ile sağlanmaktadır. DLP çok hızlı işlemeye sahiptir. Baskıları detaylı ve temizdir.

FDM (Fused Deposition Modelling)

Birleştirmeli yığma ile modelleme de masaüstü 3D kullanımda idealdir. İşleme yapılmadan önce bu yazıcıya 3D model verisi girilmektedir. Bilgisayar destekli tasarımın yazıcı tarafından okunmasından sonra işlem başlamaktadır. Yazıcının extruder adlı bölgesine giren terme plastik, erimiş olarak X ve Y koordinatlarına basılmaktadır. En alt tabandan başlayarak Z koordinatına kadar serilmektedir. Bu serilen katmanların birleşmesi ile katı formda bir model elde edilebilmektedir.

SLS (Selective Laser Sintering)

Lazer ile yapılan bu işlem, hammadde yerine toz malzeme kullanmaktadır; cam, naylon, alüminyum ve seramik gibi toz malzemelerdir. Bu teknik daha yaygın olarak endüstrilerde hızlı prototipleme ve ürün geliştirmede kullanılmaktadır.

SLM (Selective Laser Melting)

Bu teknikte SLS ile bağdaştırılmaktadır. Toz metallerin yüksek güçte lazer ile 3D hale getirildiği teknik de, paslanmaz çelik, titanyum ve alüminyum gibi malzemeler kullanılmaktadır. Medikal sektörlerinde ve teknoloji havacılık sektörlerinde kullanılabilmektedir.

EBM (Electron Beam Melting)

Elektron huzme eritmesi tekniği toz tabanlı oluşuyla SLM tekniğine benzemektedir, fakat iki tekniğin güç kaynağı farklılık göstermektedir. EBM, güç kaynağı olarak vakumun içindeki elektron demetini kullanmakta ve çok fazla yüksek sıcaklıkta işlem yapmaktadır. Bunun dışında ise çalışma prensibi SLM ile aynıdır. Hammaddesi ise metaldir.

LOM (Laminated Object Manufacturing)

Katmanlı mal imalatı tekniğinde ısı ve basınç yardımıyla üst üste birleştirilen plastik, metal laminat, kağıt hammaddeleri kullanılmaktadır. Isı ve basınç ile eritilen hammadde, bilgisayar ile kontrol edilen lazer ya da bıçakla kesilerek şekillendirilmektedir. Bu teknik hızlı bir prototipleme imkanı sağlamaktadır.

3D Yazıcının Kullanım Alanları

Aklınıza gelebilecek her türlü alanda 3D yazıcı kullanılabilmektedir. Sağlık, müzik aletleri, sanat, moda, inşaat mühendisliği, oyuncak, uçak-otomotiv sanayi, mimarlık gibi alanlarda gün geçtikçe kullanımı artmaktadır.

Sağlık alanında 3D yazıcı kullanılarak hastalar için titanyum kemik parçaları, ortodontiye uygun protez üretimi ve özel implantlar yapılabilmektedir. 3D yazıcı ile Oxford Üniversitesi’nde kök hücreleri üretilmeye başlanmıştır. Gelecekte insanların ihtiyacı olan organların dahi 3D yazıcılar ile üretilebileceği düşünülmektedir.

3D yazıcı ile Robot El projesi gibi projelerle engelliler için de fayda sağlanmaya çalışılmaktadır. Delft University of Technology öğrencilerinin 3 ay bir hazırlık ve çalışmanın ardından ise Metal 3D Yazıcı ile bisiklet üretildiği görülmüştür.

Tüm bunların yanı sıra Avustralya Uluslar arası Havacılık Fuarı’da 2015 yılında ilk üç boyutlu baskı ile üretilen jet motorunu sergilemiştir. Ayriyeten gıda alanında da meyve ve çikolata gibi yiyecekleri basan 3D yazıcı kullanılmaktadır. Otomobil sanayinde ise özellikle klasik otomobiller için piyasada zor bulunan yedek parçalar veya uçak parçaları 3D yazıcı ile üretilebilmektedir.

3D Yazıcı ile yapılmış olan birbirinden farklı cisimler