BLOG

9/4/2020En İyi Linux Dağıtımları Nelerdir

En İyi Linux Dağıtımları

Linux, Windows ve macOS dışında açık kaynaklı bir işletim sistemidir. İlk aşamada x86 masaüstü bilgisayarları için olan fakat sonra android telefonlardan Google kadar gelen Linux dağıtımı hem yeni başlayanlara hem de deneyimli kullanıcılara hitap edebilmektedir.

Linux Nedir?

Linux, bir UNIX işletim sistemi türevi olarak çok görevli, serbest dağıtılabilen ve çok kullanıcılıdır. Linux, web üzerinden meraklı ve ilgili olan kişilerce ortak olarak geliştirilebilmektedir. İlk olarak IBM-PC uyumlu olan bilgisayarlar olmak üzere başka birçok platformda da çalışabilmektedir ve herhangi bir maliyeti bulunmamaktadır.

70’li yıllarda büyük bilgisayarların üzerinde çok kullanıcılı olarak geliştirilmiş işletim sistemi UNIX, zamanla yayılmış ve ortaya birçok türevi çıkmıştır. UNIX Research Laboratories INC’nin tescilli markası olan UNIX, aynı temele dayanan işletim sistemlerinde değişik isimlerle ortaya çıkmıştır. Birçok UNIX türevi süper bilgisayarlar için yazılmıştır. Fakat gelişimleri bir noktada durarak yüksek fiyata satılan ticari yazılımlar olmuştur.

Linus Torvald, Finlandiya Üniversitesi’nde öğrenci olarak, internetten birçok yazılımcının katkısını almış ve geliştirilmiş bir işletim sistemi olarak Linux karşımıza çıkarmıştır. Bu işletim sisteminin her bir aşaması açık olarak internetten yayınlamaktadır. Dünyadaki tüm kullanıcılar test edebilmekte, eksikleri ve hataları tespit ederek düzeltebilmektedir.

Bazı zamanlarda ise deneme aşaması durdurularak, güvenilir bir işletim sistemi sunulmaktadır ve geliştirilmesi için ayrı bir seriye devam edilmektedir. Linux’un en iyi avantajı geliştirmede yer alan bu açıklıktır. Evrimsel bir gelişimi vardır ve hatalar kullanıcılar tarafından anında tespit edilerek rapor verilir, birçok kişinin katkısı ile bunlar düzeltilebilmektedir. Linux dışındaki bazı işletim sistemlerinin sürümleri saatler içerisinde güncellenebilmektedir.

Andy Tannenbaum’un geliştirdiği Minix işletim sistemine dayanan Linux’un, Minix’den daha iyi bir işletim sistemi olmasını amaçlayan Linus Torvalds, 1991 yılında ilk çalışan Linux çekirdeğini oluşturmuştur. Birçok kişinin yardımına açılan bu işletim sisteminin son gelişim aşamasındaki çekirdeği ise 2.1.47’dir.

Linux gün geçtikçe hızlı gelişme kaydeden bir işletim sistemidir. Çeşitli ülkeler tarafından ve birçok kullanıcı tarafından tercih edilen Linux’un, yazılım desteği her geçen gün artmaktadır. Farklı kuruluşlar Linux sistemi ve uygulama yazılımlarını toplayarak dağıtımlar oluşturmuş ve kullanımını yaygınlaştırmaya devam etmişlerdir.

En İyi Linux İşletim Sistemleri

  1. Ubuntu

Linux tabanlı işletim sistemleri arasında en popüler olanlardan birisidir. Kullanıcı arayüzü ve performansı ile en iyi Linux dağıtımları arasında yerini almıştır. Masaüstü ve laptop gibi cihazlar ile tam olarak uyumludur.

  1. Fedora

Linux dağıtımlar arasında masaüstü arayüzü tasarım açısından en farklı olandır. Performansı oldukça iyi olsa da Ubuntu kadar üstün değildir. Buna rağmen en iyi Linux işletim sistemlerinden birisidir.

  1. Elementary OS

Elementary OS işletim sistemi, macOS’a alternatif olarak yapılmıştır, ama macOs işletim sistemine benzer olan en iyi işletim sistemlerindendir. Tasarımı ve çalışma prensibi açısından kullanımı oldukça basit bir Linux dağıtımıdır. Linux kullanıcılarının bazıları macOS’un yerine Elementary OS tercih edebilmektedir. Öne çıkan programları ise e-mail için Geary, tarayıcı için Midori, medya oynatıcısı için ise Totem olarak karşımıza çıkmaktadır.

  1. Mint

Eğer bir Windows kullanıcısıysanız ve Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanmayı düşünüyor iseniz; çalışma prensibi ve tasarım anlamında Linux Mint zorlanmadan kullanabileceğiniz bir işletim sistemidir. Linux işletim sistemi çekirdeği sayesinde bilgisayarınızda çok iyi bir performans alabileceksiniz. Linux tabanlı Mint işletim sistemi sizi Libre Office ve benzeri gibi birçok patentli yazılım sayesinde fazladan program indirme ihtiyacınızdan kurtaracaktır.