BLOG

9/4/2020Daha İyi Çalışmanızı Sağlayacak 5 İpucu

Çalıştığınız işte başarılı olmak, daha iyi olmak ve o işin sizin için tatmin edici olmasını sağlamak zor değildir. Hayatınızın her alanında olduğu gibi işinizde de başarılarınızın artması sizi teşvik edecektir. Çoğu insan iş yerlerine bakış açısı sebebi ile bu motivasyona ulaşamayabilmekte ve çok başarı sağlayamamaktadır.

Motivasyonun olmaması iş performansını ve verimliliği etkilediği gibi sizin her gün mesai yaptığınız iş yerinde de mutsuz olmanıza sebep olacaktır. Bu sebeplerle iş yerinde kendinizi yeterli seviyede görmeniz, azminizi ve özgüveninizi arttırırken paralel olarak başarılarınızı arttıracaktır. Başarılarınıza bağlı olarak takdir edilmek ve işinizi iyi yaptığınızı bilmek işinize olan sevginizi arttıracaktır.

  • Tek Bir Çalışmaya Odaklanın

İlk ve en önemli ipucu olarak aynı anda tek bir işe odaklanmanız gerekmektedir. Özellikle yapacağınız iş konsantrasyon gerektiriyor ise aynı anda iki konuya odaklanmak hem mümkün değildir, hem de iki konunun da tam anlamı ile en iyisi olmasını engellemektedir.

İş verimliliğine ilişkin yapılan araştırma sonuçlarına göre, aynı anda birden fazla iş yapmanın çalışmanın verimliliğini düşürdüğü görülmüştür. Eğer daha iyi bir çalışma performansı ve daha fazla verimlilik yaratmak istiyorsanız işlerinize tek tek odaklanmak yaptığınız işlerden daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

  • Hedefinize Dikkat Verin

Hedefinize tamamen odaklanmanız en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır. Elinizdeki işe konsantre olurken mevcut durum ve duygularınızı ortaya koymak yerine, sahip olduğunuz pozisyon ve vizyonu koyun.

Odaklanmanızı engelleyen ya da yaptığınız işi ertelemenize sebep olacak durumları eleyin. Önünüzdeki iş dışında dikkatinizi dağıtacak tüm şeylerden uzaklaştırarak ona odaklanmak yaptığınız işlerden daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

  • İşinizi Aşamalandırarak Planlayın

İşe direkt başlamadan önce, mevcut işin aşamalarını planlamanız zamandan tasarruf etmenizi, daha planlı ilerlemenizi ve işi aşamalarına göre eksiksiz bir şekilde tamamlamanızı sağlayacaktır. Etkili ve verimli bir çalışma için yöntem belirlemek önemlidir. Ayrıca aşamalarına ayırdığınız işin doğru yapılıp yapılmadığının kontrolünü sağlamanızda çok daha kolay olacaktır.

  • Disiplinli Olun

İşinizin en hızlı ve en düzenli şekilde sonuçlanması demek; iş verimliliğinizin de fazla olması demektir. Odaklanma ve tam verimle çalışmaya özen gösterirseniz daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Dikkatinizin dağılmasına izin vermek, elinizdeki işi daha sonuçlandırmadan sık sık ara vermek en iyi sonucu almanıza engel olacaktır. Çalışma programınızı belirleyin, plana uyun ve işe ayırdığınız vakit içinde tamamlayın.

  • İş Bitirme Zamanınızı Belirleyin

İşinizin teslim tarihini ya da ne kadar süre içinde bitirmeniz gerektiğini belirlediğiniz takdirde görev performansınız artacak ve erteleme probleminiz varsa azalacaktır. İşinizi gereken zaman içinde bitirerek zamanınızı verimli hale bu şekilde çevirebilirsiniz. Ayrıca belirlenen işin ne kadar süre zarfında biteceğini, elinizdeki iş için ne kadar süre gerektiğini bilmek ve bunu planlamak telaşsız, düzgün, yüksek performans ile çalışmanızı sağlayarak daha iyi bir iş ortaya koymanızı sağlayacaktır.