BLOG

9/4/2020Bulut Çözümleri Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Bulut Çözümleri Nedir, Hangi Amaçla Kullanılır?

Bilgisayarlar ya da diğer cihazlar için isteğe göre kullanılabilen ve kullanıcılar arasında paylaşım sağlayabilen internet tabanlı, bilgisayar kaynaklı bilişim hizmetlerine bulut teknolojisi denilmektedir. Bulut çözümleri bir ürün değil, hizmettir. Temel kaynaktaki bilgilerin ve yazılımın paylaşımını sağlayan bu bilişim hizmeti; bilgisayarlar ve diğer cihazlar bilişim ağı üzerinden bulut çözümlerini kullanır.

Bulut Depolama Nedir?

Verileri internet ya da başka bir ağ üzerinden aktararak depolamanızı sağlayan bulut depolama hizmetidir. Birçok farklı bulut depolama sistemi bulunmaktadır. bulut sistemleri ile e-posta, video, resim ve diğer dosyalar yedeklenebilmektedir.

Kişisel ya da işletmeler tarafından kullanılabilen bulut depolama hizmeti veri dosyalarını güvenli bir şekilde depolayarak aktarabileceğiniz ve farklı konumlar arasında paylaşmanızı sağlayabilecek bir sistemdir. Ticari anlamda desteklendiği zaman uzak yedekleme çözümü olarak kurumsal depolama da içermektedir. Bulut çözümleri bireysel veya kurumsal ihtiyaçlara uyacak şekilde ölçeklenmektedir. Bu hizmeti her konumdan erişerek kullanabilir ve her cihazdan sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Bulut Depolama Çeşitleri

Genel Bulut (Public Cloud)

Bu sistem ile kendi sisteminizi kurmanız mümkündür. Elektronik postalarınızı ve çeşitli özellikleri üçüncü bir şirket üzerinden kiraladığınız kaynaklar sayesinde ne kadar kullanırsanız o kadar ödeme yaparak kullanabilmektesiniz. Bu hizmet ile küçük ve orta ölçekli şirketler ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Özel Bulut (Private Cloud)

Özellikle büyük şirketlerin önemli bilgilerinin yönetimini sağlamak için kullandığı bulut çözümüdür. Bu sistemde kurulan yapı özel olduğu için bilgileriniz ve verileriniz sadece sizin kontrolünüzde olmaktadır.

Melez/Karma Bulut (Hybrid Cloud)

Genel ve özel bulut çözümlerinin karışımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Güvenlik ve gizlilik ön plandadır; daha tedbirli olmak istiyorsanız iyi bir bulut çözümüdür. Şirketinizin hacmine göre değişiklik gösteren bir hizmettir. Bilgi ve veri depolama ihtiyacınız fazla ise Karma bulut iyi bir seçenektir.

Topluluk Bulut (Community Cloud)

Çok fazla tercih edilmesede bu hizmeti birkaç şirket ile ortak kullanabilmektesiniz. Topluluk bulut çözümü birden fazla firması olan kişiler için idealdir.

Bulut Depolama Çözümleri Nerelerde Kullanılır?

Bireysel ve kurumsal olarak kullanabileceğiniz bulut çözümlerini belge düzenlemek, e-posta göndermek, yeni uygulama ve hizmet oluşturmak, verileri depolamak, yedeklemek ve kurtarmak, ses ve video akışı sağlamak, isteğe bağlı yazılım dağıtmak, desen oluşturmak ve tahminlerde bulunmak için verileri analiz etmek, resim ya da dosyaları çevrimiçi kullanmak amaçları ile kullanabilirsiniz.

İşletmelerin seçim yapabileceği üç ana model bulunmaktadır. Genel bulut, yapılandırılmayan veriler için uygundur. Özel bulut, verilerin daha çok denetimi amacı ile şirket güvenlik duvarı arkasında korunabilmektedir. Karma bulut ise özel ve genel bulutun birleşimini oluşturur.

Bulut Çözümlerinin Avantajları

  • Hız: Çok büyük çapta bir bilgi işlem akışı ya da depolanması birkaç tık ile mümkün hale gelmektedir. İşletmeler esneklik kazanır ve fazla planlama baskısından kurtulurlar.
  • Verimlilik: Çok sayıda raflama ve yığınlama işleminden kurtularak zamanı daha verimli iş hedeflerinde kullanabilirsiniz.
  • Maliyet: Yazılım ve donanım satın alma, şirket içi veri merkezi kurma ve çalıştırma yani sunucu rafları, güç, soğutma, devamlı elektrik ve yapının yönetimi gibi ihtiyaçlarınız olmaz. Böylece maddi anlamda tasarruf sağlarsınız.
  • Performans: Bulut sistemleri düzenli hıza ve verimli bilgi işlem donanımlarında en son sürümde çalışmaktadır. Daha düşük ağ gecikmesi ve daha ekonomik ölçeklendirme avantajı sunmaktadır.
  • Güvenilirlik: Bulut çözümleri veri yedeklemeyi ve kurtarmayı en güvenli şekilde gerçekleştirmektedir. Bu sayede iş sürekliliğinde bir problem yaşamadan daha ekonomik bir şekilde bilgi ve verilerinizi saklayabilirsiniz.