BLOG

9/4/2020GPS Takip Sistemi Nerelerde Kullanılır?

GPS Takip Sistemi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

GPS takip sistemi, internete erişebildiğiniz bilgisayar, laptop, tablet ve akıllı telefon gibi cihazlardan uydu desteği ile 7 gün 24 saat araçlarınızı ve nesneleri izlemenizi olanaklı kılmaktadır. Motorlu araçların tümüne uygulanabilen GPS takip sistemleri ile dünya üzerindeki nesnelerin hız bilgisi, konum bilgisi ve benzeri bilgilerine uydudan alınan verilerle kesin bir tespitle ulaşabilmektesiniz. Tüm GPS takip sistemi ürünleri kesintisiz konum bilgisi vermektedir.

GPS Nedir?

Açılımı Global Positioning System olan GPS’in Türkçe karşılığı ise Küresel Konumlama Sistemi’dir. Tüm dünyayı engelsiz bir görüş sayesinde görerek GPS alıcılarının konumunun belirlenmesi amacı ile uydulardan faydalanan bir navigasyon sistemidir. İlk kullanma amacı askeri olsa da 1983 yılında rotadan sapan bir yolcu uçağının düşürülmesi ile sivil kullanıma açılmıştır.

GPS Takip Sistemi Çalışma Prensibi

GPS takip sistemleri 24 farklı uydu üzerinde çalışabilmektedir. İlaveten Glonass uydularından aldığı verileri iletmektedir. GPS takip cihazlarını kullanan nesnelere ilişkin tüm pozisyon bilgileri devamlı bir şekilde uydu üzerinden sorgulanabilmektedir. Uydular aracılığı ile gelen konum verileri GPS takip cihazları içinde bulunan M2M veri gönderim hatlarını kullanarak en yakın baz istasyonuna aktarmaktadır.

Bu veri bilgileri içinde kontak durumu, zaman bilgisi, yükseklik, konum bilgisi gibi çeşitli data verileri bulunmaktadır. Bu tür bilgiler baz istasyonlarından GPS takip sistemleri sunucularına iletilmektedir. Bu bilgi aktarımları ise düzenli ve sürekli olarak gerçekleşmektedir.

GPS Takip Sisteminin Faydaları

GPS takip cihazları ile konum bilgilerinize istediğiniz zaman, istediğiniz yerden ulaşabilmektesiniz. Sahadaki araçlarınızı yönlendirme ve iş organizasyonunu sağlama açısından iş verimliliğinizde artış sağlamaktadırlar. Ek olarak GPS takip cihazı kullanarak mesai içi kullanım bilgilerine anlık olarak ulaşabileceğiniz gibi, mesai dışı kullanım bilgilerine de SMS ya da mail aracılığı ile ulaşabilmektesiniz. İş dışı araç kullanımını önlemek için, araç yakıt giderlerini ve bakım masraflarını azaltmak için GPS takip sistemleri yararlı bir sistemdir.

 GPS Takip Sistemi Kullanım Alanları

Günümüzde cep telefonlarında, uçaklarda, navigasyon sistemlerinde, araç takip sisteminde, harita yapımında ve daha birçok alanda GPS takip sistemi kullanılabilmektedir. Sivil ve askeri olarak birçok kullanım alanı bulunmaktadır.

Askeri alanda; keşif, hedef izleme, güdüm ve atış sistemleri, navigasyon, arama ve kurtarma amaçları ile kullanılabilmektedir. Bir kaza geçiren pilotun daha kolay bulunması ve kurtarılması, teknolojik silahlarda hedefin tam isabetle vurulabilmesi, karanlık yerlerde nesnelerin belirlenebilmesi gibi birçok durumda GPS takip sistemleri kullanılabilmektedir.

Sivil alanda ise navigasyon, yer kabuğunun hareketlerinin incelenmesi, deprem analizleri, nesne/insan/araç izleme, harita yapımı gibi durumlarda kullanılabilmektedir. Son yıllarda artan araç takip sisteminin önemi de GPS takip sistemini daha çok göz önüne getirmektedir.

GPS takip sistemini durak takibinde, servis takibinde, taksi takibinde, okul servislerinin takibinde, kamyon ve tır gibi lojistik işlerinizde filo yönetiminde, konteyner takibinde yani her türlü motorlu aracınızda kullanarak istediğiniz zaman anında konum bilgilerine erişim sağlayabilmektesiniz. GPS takip sistemi ile araç güvenliğinizi sağlamanız mümkündür.