BLOG

9/4/2020Raid Teknolojisi Nedir, Kaça Ayrılır?

‘Redundant Array of Independent Disks’in kısalması olan Raid, ‘Bağımsız Disklerin Artıklıklı Dizisi’ anlamını taşımaktadır. Veri depolamayı sağlayan hard diskler herhangi bir olumsuzluk sonucunda bozulabilmektedir. Bozulan hard diskler ya da buna benzer depolama aygıtlarının içindeki önemli verileri de kurtarmak fazlasıyla zorludur.

İş yerleri için bilgilerin korunması çok önemlidir. İlaveten firmalar için hard diskler ve benzeri aygıtlar yeterli olmamaktadır. Raid ise bu noktada şirketler için daha iyi bir depolama imkanı ve güvenlik sunmaktadır.

Raid Nedir?

İşletme ve kurumlar için kullanılan Raid, disk hatalarından ya da performans zorluklarından sizi kurtarmaktadır. Firmaların artan depolama taleplerini Raid karşılayabilmektedir. İşletme veri merkezlerinde NASlar ve sunucu Raid kontrolörü olarak bilinen bir donanım parçasına sahiptirler. Bu tür sistemler Raid yapılandırmasına bağlı olarak SSD ya da SATA disk sürücülerine sahiplerdir.

Yazılım Raid, özel bir Raid denetçisine ihtiyaç duymadan Raid kurabilmenizi sağlamaktadır. yazılımsal olarak kendiliğinden Raid kapasitesi bulunmaktadır. Veri depolaması ve ön yükleme için bir tane diski iki bölme şeklinde kullanabilmektesiniz. Linux ve Windows sunucuları ile beraber işletim sistemlerinde bu tip Raid mevcuttur. Yazılım Raid, ek olarak servis sağlayacıları Raid çeviricileri temin edebilmek için satılan sanal Raid çözümlerini de kapsamaktadır. İşletme ağları için daha çok giriş seviyesinde bir çözümdür.

 

Raid Kaça Ayrılır?

Raid 0

Sunucu performansının yükseltilmesi için kullanılmaktadır. Diğer bir şekilde disk bölüştürme olarak bilinmektedir. Kullanılırken veri birden fazla diskin üzerine yazılmaktadır. Böylece bilgisayar birden daha fazla disk ile çalışır ve performansı artar. Bunun sebebi birden fazla sürücünün veriyi okuması ve böylece işler ve disk girdi, çıktısının gelişmesidir.

En az iki diske ihtiyaç duyan Raid 0’ı yazılım ve donanım Raid birçok kontrolör gibi desteklemektedir. Hiç hata toleransı taşımamaktadır. Bu sebeple disklerden bir tanesi bile bozulursa bütün sıralama bundan etkilenmektedir. Büyük ihtimal veri kaybı ile paralel olarak bozulma da artmaktadır.

Raid 1

Disk ikizleme olarak da bilinmektedir. Raid 1 ile veriler sorunsuz bir şekilde ve devamlı olarak bir diskten diğer diske kopyalanmaktadır. Böylelikle replika ya da ikiz yapı sağlanabilmektedir. Bir diskin bozulması durumunda ise diğer disk çalışmaya devam edebilmektedir. Hata toleransını en kolay kullanan ve düşük maliyetli olandır.

Raid 5

İşletme NAS ve işletme sunucuları cihazları için en yaygın kullanılan Raid yapılandırılmasıdır. Raid 1’den daha iyi bir performans sağlamaktadır. Veriler Raid 5 ile üç ya da daha fazla diske bölüştürülmektedir. Bir diskin hata vermesi durumunda veri dağıtılmış eşlik bloğunda sorunsuz ve otomatik olarak yaratılmaktadır. Bozulan disk değiştirilene kadar bir disk bile olsa çalışmaya devam edebilmektedir.

Diğer bir yararı ise birçok NAS ve sunucu sürücüsü çalıştırılırken değişimin yapılabilmesidir. Bir diskin bozulması durumunda NAS’a erişen kullanıcıların erişimini bozmanıza gerek kalmadan bozulan sürücüyü değiştirebilmektesiniz. Hata toleransı için Raid 5 harika bir çözüm sunmaktadır.

Raid 6

İşletmelerin oldukça yaygın kullandığı Raid çeşitlerindendir. Raid 5 ile aşağı yukarı aynı özellikleri sunmaktadır. Fakat daha dayanıklı bir çözümcü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebebi ise Raid 5’den daha fazla eşlik bloğu kullanmasıdır. İki diskiniz bozulsa da sistem hala çalışmaya devam edebilmektedir.

Raid 10

Raid 0 ve Raid 1’in bileşimidir. Raid 0+1 olarak da ifade edilebilmektedir. Raid 10, Raid 1’in ikizlemesini Raid 0’ın bölünmesine kombine etmektedir. En iyi performansı alabileceğiniz Raid seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır, ancak biraz maliyetlidir. Raid 10, diğer seviyelerden farklı olarak iki katı diske ihtiyaç duymaktadır. Bu en az 4 disk şeklindedir. Yüksek fayda sağlayan veri tabanı sunucuları ya da birçok yazma operasyonu gerçekleştirmek için fazlasıyla idealdir. Yazılım ve donanım olarak uygulanabilmektedir. Ancak yazılım olarak kullanılması durumunda performans avantajında düşüş yaşanabilmektedir.