BLOG

9/4/2020Araç Takip G-Sensör Kullanımı

Araç takip cihazlarındaki G-Sensör kullanımı ile sürücü davranışlarını analiz edebilmektesiniz. Ani kalkış, ani durma, darbe bilgisi ve ani şerit değiştirme gibi verilerin gözetimini sağlayabilmektesiniz. Tüm araçlar için kullanabildiğiniz gibi motosiklet takip sisteminde ve konteyner gibi sabit nesnelerde de bu takibi sağlayabilmektesiniz.

Araç Takip G-Sensör Nedir, Nerelerde Kullanılır?

G-Sensör’e sahip araç takip sistemleri, yer çekimine bağlı olarak takılmakta ve cihazlar hareketin tespit edilmesini sağlayan elektronik bir devreye sahip olmaktadır. Bu sensörün poziyonun değişmesi düşme, ani hareket ve darbe gibi yer çekimine göre pozisyon bilgilerini koordinatlar olarak verebilmektedir.

G-Sensör bulunan araç takip sistemi cihazları ile birçok sektörde araç bilgilerini edinebilmektesiniz. Amaçlarınıza göre G-Sensör’e sahip ürünler kullanılabilmektedir. Bu sensör ile alınan bilgiler güvenli amacıyla ya da sürücü performansı ile ilgili detaylı bilgiler verebilmektedir.

Araç takip sistemlerinde birçok motorlu araçta kullanılabilmektedir. Motosiklet takip sistemlerinde, araç kiralama firmalarında, taksilerde, okul taşıtlarında, konteynerlarda, firmaların filo yönetiminde, lojistik firmalarında ve nesne takiplerinde kullanılması mümkün bir sensördür.

Araç Takip G-Sensör Ne İşe Yarar?

Araç takip sistemlerinin inovatif çözümlerinden bahsederken, ana işlevinin dışın kurum, kuruluş ve kişi ihtiyaçlarına göre farklı çeşit ve bilgiler barındırdığını da belirmek gerekmektedir. G-Sensör mobil data cihazında ise aracın konum bilgilerine ek olarak ani hız ve yavaşlama değişimleri, çukurdan geçiş, ani manevra ve savrulmalara ilişkin anlık bilgiler alınabilmektedir.

Örnek verecek olursak G-Sensör ile yemek dağıtımı yapan bir şirketin dağıtımın düzgün olup olmadığını, ilaç firmalarının sevkiyatlarında bir problem olup olmadığını araçların rota sapması, devrilme ve benzeri durumlarını saptayarak öğrenebilmektesiniz.

Ayrıca şöförün iyi araç kullanımını değerlendirme şansı sağlamaktadır. Araç takip sistemi yenilikçi yaklaşımlarıyla diğer sektörlere lokomotik olmaktadır. IOT nesnelerin interneti IT sektöründe öncü ürünler üretebilmek adına yarar sağlamaktadır. 

G-Sensör Hangi Bilgileri Verir?

Araç takip sistemlerindeki G-Sensör ile koordinat, hız, adres ve kontak bilgilerine ulaşabilirken, sürücünün kullanım davranışlarını da analiz edebilmektesiniz.

Sert fren, patinaj, el freni çekilmesi, savrulma, ani şerit değişikliği gibi ani hareketlerde kayıt altına alınmaktadır. Örnek verecek olursak, özellikle araç kiralama sektöründe aracınızın sürücü tarafından nasıl kullanıldığını kontrol altına almak için önemli bir üründür.

G-Sensör kullanarak aracın darbe alması gibi bir durumda bu darbenin hangi noktadan alındığını kontrol edebilmektesiniz. Aracın alt kısmımı ya da farklı bir noktası mı darbeye maruz kaldı, bunu G-Sensör ile öğrenmek mümkündür.