BLOG

9/4/2020CCTV Nedir? Ne İşe Yarar?

CCTV teknolojisi, kameralar aracılığıyla elde edilen görüntünün, belirlenen konuma iletilmesine olanak sağlar. Merkez noktasının bulunuyor olmasıyla beraber, bu merkezden dışarıya doğru olacak şekilde iletimin gerçekleştirilmesi sağlanır. CCTV, görüntünün belirlenmiş kullanıcı tarafından izlenebilmesi olanağını da beraberinde getirir. Günümüzde aktif olarak güvenlik amacıyla tercih ediliyor olması sayesinde, beklenen güvenliği sağlayabilmede yüksek seviyede etkisi mevcuttur. Belirli bir alandaki görüntüyü izleyebilme olanağını getiriyor olması sayesinde, güvenlik kameralarına entegre olarak tercih edilebilmektedir. Güvenlik amaçlı kullanılıyor olmalarının yanı sıra trafik ve tehlikeli olabilecek bölgelerin izlenebilmesinde de kullanılmaktadır. Sağladığı avantajlarıyla beraber, kullanıldığı her noktada istenilen sonuçların alınabilmesi olanağına sahip sistemlerdir.

CCTV Nasıl Kullanılır?

CCTV sistemi, oldukça kolay şekilde kullanıma hazır hale getirilir. Kameranın, uyumlu kablo yardımıyla televizyon veya monitöre bağlanması sayesinde kurulumu gerçekleştirilir. Standart CCTV sisteminin temel ekipmanları bu şekilde oluşturulur. Gelişmiş CCTV sistemlerinde, kamera ve monitör bağlantısına ek olarak daha farklı cihazlar da gerekir. Lens, kayıt cihazı ve switch gelişmiş  sisteminin kullanılmasında ekstra etki sağlayan özellikleri barındırıyor olduğu gibi fark yaratır. bu sistem sayesinde görüntünün alınabilmesine ek olarak ses alınabilmesi olanağı da bulunmaktadır. Ses, kamerada mevcut olan dâhili mikrofon üzerinden alınabilir. Ses kalitesinin daha iyi duruma getirilmesini isteyenler için harici mikrofon kullanımı sayesinde istenilen seviyede sesin alınabilmesi sağlanır.

CCTV’nin Kullanım Alanları Neler?

CCTV sistemlerinin kullanım alanları geniş yelpazeye yayılır. Güvenlik önlemlerinin alınması ve suçların tespit edilebilmesi adına aktif olarak pek çok farklı noktada tercih edilir.

  • Trafik
  • İşyeri
  • Fabrika, işletmeler
  • Toplu taşıma araçları
  • Tiyatro, salon
  • Ev, bahçe ve diğer yaşam alanları için CCTV sistemi kullanımı sayesinde istenilen sonuçların elde edilebilmesi mümkündür.

Dış ortamlarda yüksek seviyede güvenliği sağlayabilmek adına kullanılabilir durumdadırlar. Teknolojik açıdan yaşanan gelişmelerle aynı seviyede teknolojileri geliştirilen CCTV sistemlerinin, kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik olarak sağladığı ayrıcalıklar sayesinde fark yarattıkları kolaylıkla görülebilmektedir. Kullanım amaçlarına ve kullanım noktalarına bağlı olarak, tüm ihtiyaçlarına yönelik olarak çözüm oluşturabilmede CCTV kullanım için idealdir.