BLOG

9/4/20204D Baskıyla Sınırlar Aşılıyor

Baskı teknolojisinde yaşanan gelişmeler, hayata farklı bir bakış açısı kazandıran seviye ulaşmış durumda. Hayatın her noktasında baskı teknolojisinin izleri daha fazla seviyede görülmeye başlanmış olmasına ön ayak olan 3D baskılar, birbirinden farklı sektörlere etki etmeyi başardı. Askeri alanda, sağlık alanında ve ulaşım araçlarında aktif olarak baskı teknolojisinin getirilerinden faydalanılıyor olmasının yanı sıra diğer pek çok sektörde de rahatlıkla fayda sağlanabilecek sonuçlara ulaşabilmek mümkündür. 3D teknolojisi hali hazırda hayatın içerisine aktif olarak giriş yapmış olmasına ek olarak, 4D teknolojisinin de zemini hazırladı. Sınırları oldukça yüksek seviyeye çıkarmayı başaran baskı teknolojisinde, sınırların ötesine geçebilmek mümkün mü? 4D teknolojisi, bu sorunun yanıtlarını tam anlamıyla bulabilmeye olanak tanır seviyede.

4D Baskı Nedir?

4D baskının, zaman içerisinde göstereceği gelişimle beraber 3D baskının önüne geçmesi beklentisi var. 4D baskıdan çıkan ürünler, etrafında bulunan bazı nesnelerle etkileşim içerisinde olabilir durumda olacaklar. Ürünlerin şekil değiştirmesi veya modellerinin farklılaşması, 4D teknolojisinin getirilerinden biri konumunda. Baskıda yenilenme ve gelişme sürecinin hız kesmeden devam ediyor olması sayesinde, yeni baskı yöntemi sayesinde sınırların üzerine çıkılması beklenirken aynı zamanda hayatı çok daha pratik hale getirmesinin de önü açılacak. Baskının 4 boyutlu olarak gerçekleştirilebilmesi için kolaylaştırmalara gidilmesi sayesinde, baskının masraflarının minimum seviyeye çekilmesi için çalışmalar aktif olarak sürdürmektedir.

4D Baskının Avantajları Neler?

4D baskı, sahip olduğu avantajları bakımından son derece gelişmiş ve özel teknolojiyi beraberinde getiren ayrıcalığa sahip. Baskı için kullanılan teknoloji farklı açılardan avantaj sağlayacak olmasıyla beraber, kusursuz sonuçların alınabilmesi için de yüksek derecede farklılık sağlayacak. Avantajlar bakımından 3D baskı modelinden ayrılan 4D baskı, yeni nesil teknolojinin tüm olanaklarını beraberinde getiren yapıya sahip.

  • Ağırlıkları bakımından yüksek değerlere sahip olan cisimlerin, yeni baskı teknolojisiyle çok daha kolay şekilde taşınabilir duruma getirilebiliyor olması, kütleden dolayı taşınamaz olan pek çok şeyin taşınabilir olarak değişim göstermesini sağlayacak.
  • Geçici şekil değiştirebilme olanağıyla beraber, 4D baskı gerçekleştirildiği andan itibaren hiçbir şekilde kayıp yaşanmadan istenilen boyutların elde edilebilmesi mümkün.
  • Etrafında bulunan şeylere karşı tepki gösterebilme becerisine sahip olacak 4D baskı ürünlerinin tamamında farklılık gösterecek tepki sonuçları oluşacak. Büyüme ve küçülme durumları; baskının bulunduğu ortama göre değişebilir.
  • 4D baskı sayesinde üretim için kullanılan materyal miktarında da değişim yaşanabilmesi olası avantajlardan biri. Henüz kesinleştirilmiş olmasa da, materyal kullanımında büyük ölçüde fark yaşanabilir olması mümkün. Az ürün kullanımıyla çok iş yapabilme avantajının elde edilip edilmeyeceği ise 4D teknolojisinin yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde hesaplanacak.

4D Baskı Fütüristik Açıdan Hayal Edilenleri Sunuyor mu?

Henüz geliştirme aşamasında olsa da 4D baskı teknolojisinin fütüristik olarak her zaman hayal edilen; nesnelerin ağırlık ve boyut değiştirebilmelerine olanak sunacak olması heyecan verici detaylardan biri. Oldukça küçük hale getirilebilen büyük ürünlerin, ısıya veya suya maruz kaldıklarında büyüyebilir durumda olması sayesinde son derece fark yaratan boyut değişimleri 4D baskı teknolojisi sayesinde yaşanacak.

İnşaat sektörü başta olmak üzere daha pek çok farklı sektörde fütüristik gelişmelerin yaşanabilmesi olanağı da görülebilir durumda. Büyük boyutlu çalışmaların yapıldığı her sektörde, devrim niteliğinde sonuçların alınabilmesinde hayal edilenlerden daha fazlası gelecekçi teknoloji 4D ile gelecek.