BLOG

9/4/2020Doğru Güvenlik Kamera Sistemi Seçimi

Günümüzde güvenlik kamera sistemlerinin olmazsa olmaz konumda bulunuyor oldukları su götürmez bir gerçek. Pek çok farklı noktada güvenliği tam anlamıyla sağlayabilme konusunda avantaj sağlayan güvenlik kamera sistemleri, yaygın kullanımda olduklarından dolayı hayatın parçası haline geldiler. Tüm şartların doğru şekilde sağlanabilir olmasına olanak tanıyan önemli ayrıcalıklar, doğru güvenlik kamera sistemi sayesinde mümkündür. Gelişigüzel şekilde yapılacak kamera seçiminden farklı olarak, bilinçli şekilde yapılacak olan seçimlerle beraber hem ihtiyaçlara uygun hem de etkili sonuçların alınabileceği güvenlik kameraların sahip olunabilir. Kamera sistemi seçiminde, genel olarak en çok yanlış bilinen durumların başında; sadece kameranın önemli olduğu gelir. Kamera sistemleri bütün halinde çalışıyor olmalarıyla beraber, sistemin içerisinde olan diğer önemli elemanlar olan kayıt sistemi ve izleme sistemi de önem taşır.

Güvenlik Kamera Sisteminin Kusursuz Çalışması için Doğru Seçim Nasıl Yapılır?

Güvenlik kamera sisteminin her parçasının istenilen çalışmayı sağlayabilmeleri için gerekli olan şartlar göz önünde bulundurulmalıdır. Doğru seçimi yapabilmede, etkili olan detayların tamamı sistem elemanları özelinde incelenir.

Kullanım Alanı

Güvenlik kamerasının kullanılacağı bölge veya bölgelerin belirlenmesi, kameranın hareketlilik kabiliyetini belirlemeyi sağlar. Dış ortamda kullanılacak kameralarda korumalı kasaya sahip tercihler yapılmalıdır.

Çözünürlük Kalitesi

Çözünürlük, güvenlik sistemi kamerası için en önemli faktörlerin başında gelir. Kameranın çektiği her görüntünün net şekilde aktarılabiliyor olması ve zoom yapıldığında çözünürlük kaybı yaşanmaması tercih edilmelidir.


Alt Yapı

Alt yapı açısından kolaylık sağlayan kameraların tercihi, kamera sistemi kurulumunu daha hızlı gerçekleştirebilme olanağını sağlayacağı gibi aynı zamanda fark yaratan sonuçları oluşturur.

Kayıt Sistemi Seçimi

Depolama Alanı

Kameraların direkt olarak bağlı olduğu depolama kayıt sisteminde, depolama alanının yüksek boyutlarda olması önemlidir. FPS durumuna göre kayıt altına alınan görüntülerde değerlerin değişiyor olmasıyla beraber, depolamanın yüksek boyutlu olması önemli avantajların başında gelir. Dahili depolama alanının yanı sıra harici kayıt yapılabilmesi de önemlidir. Yaşanacak arızalanma durumunda farklı depolama alanına kaydın devam ettirilmesi veri kaybını engeller.

Genişletilebilirlik Durumu

Raid teknolojisinin aktif olarak kullanıldığı güvenlik kamera sistemlerinde, hard disklerin yetersiz kaldıkları durumda genişletilebilir özelliği taşıyor olmaları sayesinde istenildiği gibi alana ekleme yapılabilir. Esnek kullanım olanağının sağlanıyor olması sayesinde, kullanım açısından önemli detaylara sahiptirler.

İzleme Sistemi Seçimi

İzleme sistemi seçimi, kamera tercihine göre değişkenlik gösterecek şekilde gerçekleştirilmelidir. Kamera sayısında artış yaşandıkça tek bir monitör üzerinden izleme yapabilmek son derece zor olacağı gibi aynı zamanda gözden kaçırılabilecek olan detayları da beraberinde getirebilmektedir. Sistemin ihtiyaç duyduğu şekilde izleme sisteminde boyutlar değişkenlik gösterebilir. Sürekli olarak ekran başında kameraların denetimi sağlanacaksa, monitör boyutlarında inç boyutu yüksek olmalıdır. Alarm haline geçilmesi durumunda, olayın bulunduğu bölgeye ait olan görüntünün ekrana aktarılması için SPOT monitör teknolojisi kullanılabilir. Kullanım ve denetim açısından sağlanacak avantajla beraber güvenlik açıklarının tamamen engellenebilir durumda olmasına olanak sağlanır.

Maliyet Oranları

Doğru güvenlik kamera sistemi seçimi için maliyet oranlarının ve masraflarının da göz önünde bulundurulması gerekir. Sistemin kullanılacağı alan için gerekliliklerle göre kamera sisteminin belirlenmesi, en iyi seçeneklerin bulunabilmesi olanağını sağlar. Maliyet oranlarında fiyat ve performans açısından kaliteli seçimlerin yapılmasının farkı kolaylıkla görülebilir durumdadır. Küçük alanlar için ihtiyaç duyulan güvenlik sistemleriyle, işletmeler gibi büyük alanlarda kullanılacak olan güvenlik sistemleri ihtiyacı aynı seviyede değildir. Güvenlik sistemi elemanlarının tamamında, en iyi fiyat seçeneklerinin bulunmasıyla beraber ekonomik açıdan avantaj elde edileceği gibi verimli sonuçlar açısından da avantaj elde edilir.