BLOG

9/4/2020Mobil DVR Nedir? Ne İşe Yarar?

DVR(Digital Video Record System), genel olarak binek ve ticari araçlarda kullanılan bir takip sistemidir. Bu sistemin pek çok kullanım alanı mevcuttur. Mobil DVR nedir? Ne işe yarar? Sorusunun cevabı ise, araçlarda kullanılan takip sisteminin mobil cihazlarda kullanılan versiyonudur.

Bu cihazlar özellikle taşımacılık ile bağlantılı iş sektörlerinde aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Lojistik, kargo, tekstil, otomotiv, araç yedek parça ve nakliye şirketleri bu cihazların kullanımını gerçekleştirmektedir. Kullanım amacı ise, işlerin düzgün bir biçimde yürütülmesidir. Bu iletişim ve takip aracı sektörlerin sevkiyat bölümlerinde yaygın bir biçimde kullanılır.

Mobil DVR nedir? Ne işe yarar?” sorusunun bir diğer cevabı ise bankaların saha personelleri içindir. Saha personelleri, dışarıda geziler düzenleyerek çalıştığı şirketin ürününü satan kişilerdir. Bu kişilerin dışarıda bolca vakit geçirdiği gibi, boş zaman geçirme durumu da bilinmektedir. Bu yüzden personellerin yanlarında taşıması gereken cihazlar yer almaktadır. Bu personellerin araçlarında yer alan motora, takip cihazı bağlanır ve panel üzerinden takipleri gerçekleştirilir.

Kullanım amaçlarından bir diğeri ise, personellerin çalışma performanslarını arttırmaktır. Bu cihazlar sayesinde personeller, takip edildiklerini bildiklerinden işlerini daha iyi bir biçimde yapmaktadır. Bu durum bazen kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Ancak genel olarak iş performansları için olumlu yönde etki sağlamaktadır. Büyük şirketlerde insan kaynakları yönetimi birimi, bu cihazları etkin bir şekilde kullanmaktadır. Çalışmayan personeller daha kolay bir şekilde saptanır ve can güvenliği açısından daha erken müdahaleler yapılabilmektedir.

Mobil DVR Üretimi

“Mobil DVR nedir? Ne işe yarar?” sorusunun asıl cevabı bu başlıkta yer almaktadır. Bu cihazların üretim süreci oldukça zahmetlidir. Tamamen elektronik bir yapıya sahip olduğundan dikkat isteyen bir sürece sahiptir. Ancak günümüzde üretimde, makinelerin etkin kullanımı hata payını en aza düşürmektedir.

Mobil DVR cihazlarının üretimi, ilk aşamada iskelet bölümlerinin üretimi ile başlamaktadır. Bu cihazların dış kaplaması plastikten üretilmektedir. Maliyetinin düşük olması ve malzemenin sağlamlığı, elektronik cihazlar için en uygun maddelerden birisidir. Ana parçalar üretildikten sonra elektronik yapının üretimi yapılmaktadır.

Elektronik yapıda ise ana kart, kalp atış sensörü, ses ve görüntü kaydının yapılacağı aygıt ve veri depolama aygıtı yapılmaktadır. Bu parçalar, cihazın temel unsurlarını oluşturmaktadır ve tüm hizmetlerin yerine getirilmesi bu parçalar sayesinde gerçekleşmektedir. Ardından cihazın testleri yapılır ve uygulama sürecine geçilir. Cihazların test edilmesi, müşterilerin kullanımı esnasında bir hata yaşanmaması için yapılmaktadır. Testlerin sonucunda herhangi bir sorun ile karşılaşılmazsa, cihazlar paketlemeye gönderilir.

Paketleme sürecinde, cihazların kalite kontrolü yapılır. Cihazlarda üretim esnasında kırılma ya da çatlama olabilmektedir. Bu süreçte kontroller yapılır ve cihazlar kutulanır. Ardından müşterilere teslim edilmesi için sevkiyat bölümüne gönderilir. Sevkiyat bölümünde ise cihazlar, sevkiyat araçlarına yüklenir ve müşterilere teslim edilir.