BLOG

9/4/2020Geleceği Şekillendirecek İnovasyonlar

Geleceğin İnovasyonları Arasında Neler Var?

1-İnsanlarla Aktif Olarak Konuşabilen Arayüzler

Akılı cihazlar, günlük hayatın vazgeçilmezleri haline gelmiş durumdalar. İnsanların akıllı telefon kullanım alışkanlıklarının oldukça yüksek seviyede olmasına ek olarak, giderek artan kullanım yüzdesi farklı ihtiyaçların oluşmasına sebep olmuş durumda. Geleceğin inovasyonları arasında gösterilen konuşabilen arayüzler, etkileşimli olarak kullanıcılarla konuşabilme özelliğini taşıyacaklar. Karmaşık sesleri algılayabilir durumda olan arayüzler, cümle ve kelimelerin tanımlanarak çözümlenebilmesini ve ardından karşılık verilmesi olanağını sağlayacaklar. Apple’ın Siri’sinden çok daha gelişmiş ve daha çok kullanıcılarla bir insan gibi konuşabilecek olan arayüzler sayesinde, akıllı cihazların kullanımlarında devrim niteliğinde değişim yaşanacak. Konuşan arayüzlerin, hayatı pratik hale getirmesi planlanıyor olduğu gibi sonuçları şimdiden merak konusu olmuş durumda.

2-Roket Teknolojisi

Uzay araştırmalarına ayrılan tutarların her geçen artış gösteriyor olmasıyla beraber, roket teknolojinde heyecan verici gelişmeler mevcut. Roketlerin kullanılabilirliklerinde gelişmeler, daha uzak mesafeleri kat edebilmenin önünü açmış durumda. Geçmiş yıllarda bir kez kullanılmasının ardından tekrar kullanılamaz olmaları nedeniyle hem çok daha masraflı hem de daha kısa mesafeleri gidebilen roketler kullanılmaktaydı. Bulunduğumuz dönemdeyse, tekrar kullanılabilir roket teknoloji üzerine yapılan geliştirmeler öncülüğünde yenilebilir roket teknolojisi geleceğin inovasyonları arasında kendisine yer buldu. Maliyet oranlarının kısılarak roketlerin işlevselliğinin artırılması, uzay araştırmalarının gelecek dönemde çok daha efektif şekilde yapılabilmesini sağlamış durumda. Roket teknolojisindeki yenilebilir kullanım, geleceğin en önemli inovasyonlarından biri.

3-Aktif Robotlar

Robot teknolojisi, gündemde olan en önemli teknolojiler arasında. Hayatın içerisine artarak giriş yapmayı başaran robotlar, özellikle çalışmalarda insan gücünün yerini alması planlanan teknolojiler konumundalar. Seri üretim yapan şirketlerin gözdesi olan robotlar, henüz ileri seviyede insan düzeyinde işlerin yapılabilmesini sağlayamaz durumda olsalar da öğrenebilen-öğretebilen robotlarda yaşanacak olan gelişmeler gelecek dünyanın en önemli teknolojilerinden biri konumunda. Sürekli olarak çalışabilecek durumdaki robotların geliştirilmesi, geleceği şekillendirecek inovasyonlar arasında kendisine yer bulmuş durumda. Bulut teknolojisinin robotlara entegre edilerek, birbirleri arasında etkileşim sağlayabilmeleri, yani diğer bir deyişle öğrenebilen ve öğretebilen özelliğe sahip olmaları sayesinde oldukça fark yaratacak robot seviyesini beraberinde getirecekler.

4-Bitki Genetiği

Son yıllarda üzerinde sıklıkla çalışan alanlardan biri olan bitki genetiği, bitkilerin genlerinin düzenlenerek daha yüksek verim alınabilmesi olanağını sağlayan inovasyonlardan. Dünyanın ilerleyen yıllarda açlık tehdidiyle karşı karşıya kalmaması için yapılan geliştirmeler, hem kuraklığın hem de hastalığın neden olabileceği tüm sorunların aşılabilmesi olanağını sunar. Bitki genetiği üzerine yapılan çalışmaların, başlıca yiyecek kaynaklarına yönelik olarak tasarlanıyor olmasıyla beraber; ilerleyen yıllarda daha farklı gıdalara yönelik genetik geliştirmeleri yapılması planı var.

5-Otomatik Pilot

Tam otomatik pilot inovasyonu, fütüristik açıdan bakıldığında hayallerin gerçekleşebileceği bir teknoloji olarak ön planda. Kamera, ultrasonic sensör, radarlar ve dijital fren sistemi sayesinde otomatik sürüşün gerçekleştirilebiliyor olması araç kullanımına farklı boyut getireceği su götürmez bir gerçek. Sürücü olmadan araçların tamamen otomatik olarak çalışabilir olmasının yanında hız ve direksiyon ayarlamaları da tamamen yazılım tarafından sağlanacak. Geleceği şekillendiren inovasyonlardan biri olarak tanımlanan otomatik pilot teknolojisi, her geçen yıl yapılan geliştirmeler sayesinde daha fazla gündeme gelmiş durumda.

6-İnsanlı Drone

Drone teknolojisi, ilk kez kullanılmaya başladığı tarihten itibaren günümüze kadar pek çok geliştirmeyle beraber değişime uğradı. Geleceğin inovasyonu olarak tanımlanan projeler arasındaki en yenilikçi modellerden biri insanlı drone oldu. Drone boyutlarının büyütülerek, insan taşıyabilmesi mantığına dayanan çözüm sayesinde otomatik kontrol mekanizması ve masrafsız olarak mesafelerin kısaltılması hedefi mevcut. Elektrikli olarak çalışabilecek durumdaki insanlı drone inovasyonu, yakın gelecek dönemin en olası inovasyonları arasında da kendisine yer bulmuş durumda.

7-Kablosuz Güç Transferi

İnternetin kablosuz şekilde dağıtımının gerçekleştirilmesiyle beraber Wi-Fi teknolojisi hem bilgisayarlar hem de akıllı cihazlar için olmazsa olmaz önem taşır duruma geldi. İnternet transferinin kablosuz olarak yapılabilmesi, şarjın da kablosuz güç aktarımı sayesinde gerçekleşebileceği fikrini oluşturdu. Şarj cihazlarında kablolardan kurtulmaya olanak sağlayan kablosuz güç transferi inovasyonu, internet bağlantısı şeklinde kullanılabilecek olan sonuçların alınabilmesinde etkili olacak.

8-Petrol Sızıntısını Önleyen Sünger

Denizlerde ve okyanuslarda olası petrol sızıntıları, doğal yaşamı tehdit eden sonuçları beraberinde getirmekte. Petrol sızıntılarına karşı etkili şekilde temizlik sağlayabilmek için geliştirilen petrol sızıntısına karşı önleyici etkiye sahip olan sünger, henüz test aşamasında. Geleceği şekillendirecek inovasyonlar arasında yer alıyor olması sayesinde doğal yaşamın insan faktörü nedeniyle zarar görmesi engellenecek.

9-Solar Enerji Tesisleri

Solar enerji, temiz enerji elde edebilmenin en etkili yolu konumunda. Güneş’ten gelen ışınların efektif şekilde kullanılabilmesi için solar enerji tesisleri ile yüksek enerji sağlanabilir durumda. Güneş panellerinin sahip oldukları gücün artırılmış seviyede olması, evlerde ve hayatın içerisinde aktif olarak yaşamın devam ettiği alanlarda kullanılabilir solar enerjisini sağlayacak geliştirmelere ev sahipliği yapar durumda.

Geleceği Şekillendiren İnovasyonlar Ne Zaman Hayata Geçirilecek?

Henüz proje veya test aşamasında olan geleceği şekillendirecek inovasyonlardan bazıları, yakın gelecek içerisinde sunulacağı gibi bazıları da daha çok uzun vadeli olarak planlanmış durumda. Her biri, hayatı değiştiren özellikleri barındırıyor olması sayesinde ilk kez sunuldukları dönemden itibaren yaratacakları farkla beraber dünyaya pozitif anlamda katkı sunmaları beklentisi mevcut. Yapılan geliştirmelerle her geçen zaman diliminde daha iyi hale getirilmesi planlanan inovasyonlar, gelecek nesil dünyanın günümüzdekinden daha çok teknolojiyle iç içe olacağının habercileri.