BLOG

9/4/2020İşletmeler Hacklenmemek için Nasıl Önlem Almalılar?

Hack yazılımlarını içeren sitelerin giderek yaygınlaşıyor olmasıyla beraber, artık bulunduğumuz dönemde bireysel olarak karşılaşılabilecek tehditler, işletmeler için de bir sorun halini almış durumda. Hackerlar tarafından ele geçirilen sistemlerin kullanımları çoğu zaman olumsuz olduğu gibi işletmelerin sahip oldukları güvenliklerini tekrar denetlemeleri gerekliliği de mevcut. İşletmeler tarafından kullanılan internet sitelerinin kolayca hacklenmesine yol açabilecek en önemli basit detaylara karşı alınacak önlemler sayesinde, hackerler için hedef olmaktan çıkılabilir.

Hacklenmemek için İşletmelerin Alabilecekleri Pratik Önlemler

İki Aşamalı Doğrulama

Popülerliğini her geçen gün daha da artıran iki aşamalı doğrulama yöntemi sayesinde, hackerlar için aşılması zor güvenlik duvarının oluşturulması mümkündür. İşletmelerin hacklenmemesi için panel girişleri için uygulayabilecekleri yöntemlerden olan iki aşamalı doğrulamayla beraber, hack hedefi olmaktan çıkılabilir.

Güvenlik Açıkları

Güvenlik açıkları, hacklenmeye davetiye çıkaran en önemli detayların başında gelirler. İşletmelerin güvenlik sistemlerini koruma altında tutabilmeleri adına; internet serverı, yazılımları ve işletim sisteminin güncel tutulması gereklidir. Güvenlikte oluşabilecek en küçük açık bile hack girişiminde bulunacak olan hackerlar için bulunmaz bir fırsat olarak kabul edilerek saldırılar yaşanabilir. Tehditlere karşı oluşturulacak savunmayla birlikte, tamamen koruma altında olabilme avantajı bulunur.

Şifreler

İnternet güvenliğini sağlayabilmek için en önemli detayların başında şifreler gelir. Zayıf şifreler, hackerlar için çocuk oyuncağı olduğu gibi kolaylıkla çözümlenebilir durumdalar. Şifre tercihlerinde, hatırlaması kolay ve güçlü şifrelerin oluşturulması sayesinde, işletmeler için sitelerin yönetici giriş panellerinde pratik güvenlik önlemi oluşturulabilir.

HTTPS Kullanımı

İşletmeler için güvenli şifrelenmiş internet sitelerinin kullanılması büyük öneme sahiptir. HTTPS kullanımı sayesinde, hem müşteriler gözünde hem de arama motorları gözünde ön plana çıkabilme ayrıcalığı bulunur. HTTPS teknolojisini kullanan işletmelerin, HTTPS kullanmayan işletmelere göre çok daha az seviyede saldırı altında kaldıkları raporlanmıştır.

Özel Kodlama

İşletmeler için kullanılacak olan hazır sistemler, hacklenme konusunda kontrol dışı şekilde ilerleyebilen sonuçları ortaya çıkarabilirler. Özel kodlamayla oluşturulmuş olan web sitelerinin işletmeler tarafından kullanılması sayesinde, siber güvenlik önlemlerinin artırılmış seviyeye ulaştırılması sağlanır. Hackerlar için hedef olan işletmeler, güvenliği zayıf olan işletmelerdir.

Eklenti Tercihleri

Eklenti kullanımına bağlı olarak oluşabilecek açıklar nedeniyle işletmelerin sahip oldukları internet siteleri tehdit altında olabilir. Açık kaynak kodlu hazır sistem kullanan işletmeler için özellikle kaynağı bilinmez durumdaki eklentileri kurularak kullanılmaya başlanması nedeniyle güvenlik tehditleri yaşanabilmesi olasıdır. Eklenti tercihlerinde, eklentinin durumunun kontrol edilmesi ve kullanılabilirlik açısından uygun durumda olup olmadığına bakılması gerekir.

Robots.txt Düzenlemeleri

İyi düzenlenmiş olan robots.txt dosyası sayesinde, pasif atakların önüne kolaylıkla geçilebilmektedir. İşletmelerin sahip oldukları internet siteleri dosyalarının tamamına özen göstermeleri gereklidir. Yaşanabilecek olan pasif ataklar genel itibariyle robots.txt dosyası üzerinden gerçekleştiriliyor olduğundan dolayı, olduğu gibi bırakılmaları yerine özel şekilde düzenlenmeleri gereklidir. İstenmeyen arama motoru indexlemelerine karşı etkili çözümün sağlanabilmesi bu sayede mümkündür.

Güncel Güvenlik Denetimleri

Güvenlik denetimlerini güncel şekilde gerçekleştirmek, beraberinde büyük bir avantajı getirecektir. Güvenlik açıklarının olup olmadığına yönelik olarak denetimlerin sağlanması işletmeleri daha güvenli konuma ulaştıracak olan detaylardan biridir.

Siber Güvenlik Uzmanı

İşletmeler, tüm gereklilikleri yerine getirdikleri durumlarda halen hack saldırılarıyla karşı karşıya kalıyorlarsa bu durumda siber güvenlik uzmanı ile işbirliği içerisinde çalışma yapılması gereklidir. Güvenliği en iyi seviyede sağlayabilme amacıyla beraber tercih edilecek olan siber güvenlik uzmanı, işletmelerin internet sitelerinin genel durumunu kontrol edebileceği gibi aynı zamanda saldırı oluşması durumunda da gerekli olan şartları yerine getirebilme olanağını sağlar. Profesyonel destek alınması, orta ve büyük ölçekli işletmeler için en doğru çözüm olacaktır.