BLOG

9/4/2020İşletmelerin Gelişimini Sağlayacak Teknolojiler

İşletmelerin Gelişimleri için Hangi Teknolojilerden Yararlanmaları Gerek?

VoIP Kullanımı

VoIP teknolojisinin aktif olarak kullanılması sayesinde, ses verilerinin aktif şekilde gönderilebilmesi ve alınabilmesi olanağı sağlanır. Ücretsiz olarak uluslararasıyla iletişimin gerçekleştirilebiliyor olmasına olanak tanıyan VoIP teknolojisiyle, özellikle uluslar arası seviyede çalışmalar gerçekleştiren işletmeler büyük bir avantaj elde ederler. Bilgisayar sistemleri üzerinden telefon görüşmesinin gerçekleştirilebiliyor olmasına olanak tanıyan bir sistem olmasıyla beraber, kullanılabilirlik açısından oldukça iyi seviyede ve aynı zamanda ucuzdur. Gelişim sağlamak isteyen işletmeler tarafından kullanılması olmazsa olmaz teknolojilerden biridir.

Mobilite

Mobil kullanıcılarının sayısında yaşanan artışla beraber, işletmelerin de mobil ulaşılabilirlik durumları büyüyebilmelerindeki en önemli etkenlerden biri durumunda. İşletmelerin, mobil çözümleri sağlıyor olması ve müşterileriyle olan etkileşimlerini mobil platform üzerinden devam ettirebilir konumda olmaları, gelişim ve büyüme seviyesinin artırılmasına hız kazandıran faktörlerden biri.

Bulut Teknolojisi

İşletme içerisinde bulut teknolojisinin aktif olarak kullanılması sayesinde, işletmenin gelişim seviyesinde büyük bir fark yaşandığı kolaylıkla görülebilir durumdadır. Bulut teknolojisi, son derece efektif çalışmaları sağlayan teknolojilerden biridir. İş gücü verimini artıran ve eş zamanlı olarak çalışabilmeyi sağlayan bulut, işletmeler içerisindeki maliyet oranlarını da düşürür. Kaynak kullanımında artış yaşanmasını sağlıyor olduğundan dolayı, işletme içi performansın doğrudan üst seviyeye taşınmasında kilit rollerden birini oynar. Maliyet oranlarına göre sağladığı performansla, küçük ve orta ölçekli işletmeler için ekonomik anlamda rahatlık sağlar.

İşletme Sosyalliği

Pazarlamaya ayrılan maddi kaynakların kısıtlı olması durumunda, işletmenin sosyalliği oldukça önemli noktalardan biridir. Sosyal medya kullanımı sayesinde hem müşterilerle olan etkileşim aktif olarak sürdürülebilir hem de potansiyel müşterilerin işletmelere yakınlaşabilmesi sağlanır. Müşteriler için kolay bulunabilir durumda olunması sayesinde, hizmetlerin ve sunulan ürünlerin daha bilinir hale getirilebilmesi olanağı bulunur. Pazarlama açısından etkili araçların başında gelen teknoloji ürünü olan sosyal medya hizmetleri sayesinde beklenenden fazla verim alınabilmesi olasılığı da bulunur. Etkili seviyede sürekli olarak etkileşim sağlanabilmesinde rol oynayan sosyal medya araçları, işletme profiliyle güncelliklerini koruyacak şekilde düzenli olarak kontrol edilmeliler.

İşletme içi İletişim Çözümleri

İşletme içerisinde iletişimin kesintisiz ve aktif şekilde sağlanabiliyor olması oldukça önemlidir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için iletişim çözümlerinin her zaman ön planda tutulması gerekliliği bulunur. İhtiyaç duyulan seviyede çalışanların birbirleriyle olan iletişimlerinin gerçekleştirilebilir olması sayesinde, işletmenin performans ivmesinde yükseliş yaşanır. İletişimde yaşanacak zorluklar nedeniyle, işletme içerisindeki iş dağılımı ve personel etkileşimi gibi konularda olumsuzluk yaşanabilir.

İşletmelerde Gelişim için Teknolojinin Aktif Kullanılması Ne Kadar Etkili?

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, büyük ölçekli işletmelere dönüşebilmeleri için kullanılacak olan teknolojiler zemini hazırlar. Maddi anlamda uygun, fonksiyonellik ve kullanım anlamında ise avantajlı olan teknolojilerin tercih edilmesiyle beraber yüksek düzeyde gelişim kat edilebilmesi olanağı bulunur. Yapılan araştırmalarda, teknolojiye ayak uydurmayı başarmış olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin, 2 kat daha hızlı büyüdükleri gözlenmiştir.