BLOG

9/4/2020Plaka Tanıma Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Plaka tanıma sistemleri, herhangi bir aracın plakasının okunabilmesine yönelik olarak geliştirilmiş sistemler olarak tanımlanırlar. Dijital görüntülerin alınması sayesinde plaka okumasının gerçekleştiriliyor olması sayesinde, yazılım tabanlı olarak çalışırlar. Sıklıkla araçların takiplerinin gerçekleştirilebilmesine yönelik olarak kullanılır durumdalar. Plaka tanıma sistemi sayesinde, her araç için başarılı plaka okumalarının yapılıyor olması beraberinde oldukça büyük kolaylıkları getirdiği gibi aynı zamanda fark yaratan sonuçların alınmasını da sağlar. Plakaların manuel olarak okunmasının eski dönemlerde kalmasına neden olmasıyla beraber, pratik işlevsel özellikleri bakımından istenilen kolaylığı elde edebilmede etkilidir. Plaka tanıma sistemi her zaman kullanılabilir durumdadır. Araçlar için marka ve model fark etmeksizin, plaka bulunduruyor olması şartıyla okuma gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

Plaka Tanıma Sistemlerinin Çalışma Prensibi Nedir?

Plaka tanıma sistemi oldukça basit bir çalışma sistemini benimser. Kamera tarafından alınan araca ait görüntünün içerisindeki plaka bölgesi özel olarak ayırt edilir. Plakanın sahip olduğu görüntü, kullanılan yazılım tarafından işlenir. Plakanın işlenmesi aşamasında, tüm karakterlerin bir yazı dizisine dönüştürülmesi sağlanır ve bu yazı dizisi üzerinden okuma gerçekleştirilir. Yazılım tarafından sağlanan okuma, veritabanı ile eşleştirilerek aracın bilgilerinin tamamına ulaşılabilmesi olanağı sağlanır. Plaka tanıma sisteminin çalışma sistemi pratik anlamda basit olsa da, içerik anlamında oldukça kompleks bir yapıya sahiptir.

Plaka Tanıma Sistemi Kullanım Alanları Neler?

Plaka tanıma sistemleri kullanım alanları oldukça geniş yelpazede değerlendirilir. Sundukları kolaylık açısından otomatik olarak plakaların okunarak tespit edilebilmesi olanağını beraberinde getiren plaka tanıma sistemi ile beraber kullanım alanı fark etmeksizin, tespit işlemlerinin tamamı net şekilde gerçekleştirilir.

Trafik Kontrolü

Trafik kontrollerinin aktif olarak yapıldığı noktalarda plaka tanıma sistemi kullanımı yaygındır. Araçların kime ait olduğunun ve şüpheli durumda olup olmadıklarının denetimini sağlayabilmek adına trafik kontrollerinde plaka tanıma sistemi sayesinde yüksek başarı elde edilir.

Toplu Kontu Giriş-Çıkışları

Güvenlik açısından tehdit yaşanmaması adına yaşam alanlarının giriş çıkış bölgelerinde plaka tanıma sistemi kullanılabilmektedir. Kullanım kolaylığının bulunuyor olması sayesinde, tüm yaşam alanlarının kontrol altında tutulabilmesi sağlanır.

Ülke Sınır Bölgeleri

Ülkeler arasında geçişi sağlayan sınır noktalarında plaka tanıma sistemi aktif olarak kullanılmaktadır. Sınır güvenliğinin tam anlamıyla başarılı şekilde sağlanabilmesi olanağını beraberinde getiren plaka tanıma sayesinde, olası sorunların önüne kısa süre içerisinde geçilebilmesi olanağı bulunur.

Üniversiteler

Üniversiteler, aktif olarak çok sayıda insanın bulunduğu bölgeler olmaları nedeniyle güvenlik önlemlerinin eksiksiz olarak alınması şartına sahiptirler. Plaka tanıma sistemi kullanımı sayesinde üniversitelere şüpheli araçların girişleri ve çıkışları engellenerek, gerekli güvenlik önlemlerinin alınabilmesi sağlanır.

Otoparklar

Çok sayıda aracın bulunduğu belediye otoparklarında, plaka tanıma sistemi ile girişlere izin verilmektedir. Plaka tanımanın aktif olarak çalışır durumda olmasıyla beraber, gelişigüzel şekilde araç girişinin önüne geçildiği gibi aynı zamanda kısa süre içerisinde gerçekleştirilen tespitle üst düzeyde güvenlik önlemi sağlanır.

Plaka Tanıma Sisteminin Avantajları Neler?

1-Şüpheli araç tespiti: Şüpheli araçların tespit edilebilmesi, geçmiş dönemlerde kameradan alınan görüntünün alınarak belirli bir yazılı listeyle eşleştirilmesiyle sağlanırdı. Plaka tanıma sistemi sayesinde tamamen otomatik olarak gerçekleşen çalışma sistemi, şüpheli araç tespitini gerçekleştirir.

2-Suçlu takibi: Plaka tanıma sistemi sayesinde sağlanan plaka okuması sayesinde suçlu takibi oldukça pratik seviyede gerçekleştirilebilir durumdadır.

3-Zaman tasarrufu: Plakaların minimum süre içerisinde işlenerek, eşleştirilebilmelerini sağlayan plaka tanıma sistemi ile beraber yüksek seviyede zaman tasarrufu sağlanır.

4-Etkili önlem alabilme: Araçların plakadan tespitinin gerçekleştirilmesiyle beraber, olumsuz sonuçlara karşı erken önlem alabilme ve hızlı müdahale gerçekleştirebilme ayrıcalığı sağlanır.