BLOG

9/4/2020ONVIF Nedir Getirileri Nelerdir?

ONVIF, Açık Network Video Arayüzü Forumu açılımına sahip bir kavramdır. IP CCTV sistemlerinin aktif olarak kullanılıyor olmasıyla beraber ONVIF sayesinde, bu sistemlerde farklı markaya sahip olan bileşenlerin stabil şekilde çalışabilmeleri hedef alınır. IP kameralar için CCTV teknolojisinde yapılan geliştirmeler sayesinde, özelliklerinde yaşanan farklılıklar güvenlik sistemlerini doğrudan etkiler durumdadır. Analog kameraların yerini yavaş yavaş IP kameralara bıraktıklarının görülebilir durumda olmasıyla beraber, kullanım alanlarının yaygınlaştığı söylenebilir. IP tabanına sahip olan kameraların, farklı yazılımlarla kullanılan ürünlere olan uyumunun korunabilmesine yönelik geliştirilen ONVIF protokolünde elde edilen başarı sayesinde kullanım alanları artış gösteren seviyeye ulaştı.

ONVIF ile Global Standart

ONVIF protokolü sayesinde IP CCTV sistemleri için küresel çapta belirli bir standardın oluşturulmasının hedef alındı. İlk kez denendiği dönemlerde oldukça az ilgiye sahip olan protokol, CCTV’lerde yaşanan gelişmelerle beraber popülerlik kazandı. Farklı üreticilerin katılımıyla beraber, neredeyse her marka için IP sistemlerde talep gören temel teknolojinin zeminini hazırladı. IP CCTV sisteminin kullanmayı tercih edenler için, markalardan bağımsız olacak şekilde istenilen cihazların satın alınabilmeleri mümkün durumdadır. ONVIF sayesinde ürün yelpazesinin genişliyor olması, yapılacak olan tercihlerde maliyet oranlarının da net şekilde avantaj elde edilebilmesinde etkilidir. Dünyanın her noktasında aynı seviyede kullanılabilir durumda tasarlanan protokol, bugüne kadar mevcut olan tüm beklentileri karşılıyor olması sayesinde fark yaratan özelliklerin bir arada tutulabilmesinde etkili.

ONVIF Sayesinde Stabil Çalışabilen Özellikler Neler?

IP CCTV sistemlerinin farklı markalarla stabil olarak uyum sağlayan seviyede çalışabilen özelliklerinin değerlendirilmesi sayesinde, oluşturulan fark da kolaylıkla görülebilir durumdadır. ONVIF protokolünün tasarlanmasından önceki dönemlerde, oldukça maliyetli şekilde gerçekleştirilebilen veya gerçekleştirilemez durumda olan her özellik artık kolaylıkla sağlanabilmektedir.

ONVIF sayesinde aşağıda yer alan özelliklerin tamamı uyum içerisinde çalışabilme ayrıcalığına sahip olur.

 • IP konfigürasyonu
 • Medya konfigürasyonu
 • PTZ (pan, title, zoom) kontrolü
 • Yeni cihaz ekleme
 • Cihaz yönetimi
 • Gerçek zamanlı izleme
 • Video analitiği sağlanması

ONVIF Profilleri Neler?

ONVIF protokolünün çalışma temeli, profil olarak adlandırılan farklı gruplara dayanır. Video kameranın kayıt cihazında yayınlanmasının istendiği durumda, IP kameranın yapılandırılması için temel profil yeterli hale gelir. ONVIF profilleri, birbirlerinden farklı isimlerle tanımlanırlar.

Profil S – IP kameralarla beraber NVR cihazları gibi IP cihazlarının kullanıldığı profil temelidir. IP ağlarının üzerinden; ses, PTZ, meta veriler, video akışı ve röle çıkış kontrolünü destekleme özelliğini taşır.

Profil G – ONVIF protokolünde bulunan Profil G, kayıt ve aramayla alakalı özellikleri tanımlar. Kaydedilen videoların SD kartlardan alınabilmesi olanağını beraberinde getirir.

Profil Q – Farkı markalara ait olan ürünlerin tek bir noktada kurulumlarının kolaylıkla gerçekleştirilebilmesi olanağını sunan profildir. IP güvenlik sistemlerinin sahip olduğu özelliklerin tamamını görebilme açısından yüksek düzeyde kullanılabilirliğe sahiptir.

Profil C – Erişim kontrolüyle beraber olay ve alarmların yönetilebilmesi desteğini sağlar. Belirli noktalara erişim sağlanması istenildiği durumlar için kolay kullanım olanağını beraberinde getiren özelliktedir.

Profil A – Erişim sağlayabilmek veya iptal komutunu verebilmek için kullanılan profildir. Sistem içerisindeki entegrasyonun tamamen desteklenebilmesini sağlama amacıyla Profil A kullanımı rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

ONVIF’in Getirileri

ONVIF, sunduğu getirilerle birlikte son derece kullanışlı bir platform olma özelliğini taşımasıyla fark yaratan konumdadır. Gelişen teknolojiye ayak uyduruyor olması, en belirgin özelliği olarak tanımlandığından dolayı, IP CCTV kullanıcıları için fark yaratır.  ONVIF protokolünün sahip olduğu getiriler aşağıda sıralanmaktadır;

 • VMS yazılımında kolay uygulamaya yapabilme olanağı
 • Çok sayıda IP cihazıyla uyumlu çalışma
 • Farklı markaların tek noktada kullanılabilmesi ayrıcalığı
 • IP tabanına sahip olan güvenlik cihazı üreticileri desteği
 • Protokol geliştirmeleri
 • Destek durumunun iyi durumda olması ONVIF’in temel getirileri olarak sıralanır.

Kullanıldığı dönemden itibaren farkını belirgin seviyede yaşatan bir protokol olması sayesinde, IP CCTV sistemlerinin çalışma performansına doğrudan etki eden seviyededir.