BLOG

23/2/2019COVID-19 VİRÜS SALGINININ TEKNOLOJİYE ETKİSİ NE OLDU?

Corona Virüsü Hakkında; 
 
Corona virüsü, üst solunum yollarında enfeksiyona sebep olabilecek viral sebeplerden yalnızca biridir. Bu enfeksiyon pek çok alanda mevsime bağlı gripten pek fazla ayrıştırılamaz. Bu hastalık daha çok hayvanlar arasında olan bir hastalık olarak görülür. İstisnai durumlarda hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara yayılma gösterebilir. 
 
Çin’de bir deniz ürünleri pazarında ortaya çıktığı düşünülen bu virüs çeşidi, mevsimsel grip gibi yakın temas, tokalaşma, öksürme gibi etkenler ile önce kişinin solunum yollarına sonra da tüm vücuduna etki edebilmektedir. Ölümlerin bir çoğu alt solunum yolu enfeksiyonu sebebi ile gerçekleşmiştir.  
 
Corona virüsü tedavisi için bilgilere bakıldığında herhangi bir ilaç üretilmediği görülmektedir. Klasik antibiyotik ilaçlara bakıldığında hastalığa karşı etkisiz olduğu görülmektedir. Corona virüsün belirtileri kişiler tarafından görüldüğünde hızlıca uzmanlara danışılmalıdır.  
 
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1iFQPnY38HFHtaVo1wh2esOPk18GKtsJ 1&ll=15.428048248736358%2C-13.868397294655324&z=3 
 
Corona Virüs Üzerinde Teknoloji Etkisi 
 
Corona Virüsü Çin eyaletlerinden birinde ortaya çıktığı bilinmektedir. Kontrol altına almak amacı ile civar eyaletlerde ve ülkelerde de tedbirler alınmaktadır. Alınan tedbirler arasında “yapay zeka” teknolojisi de kullanılmaktadır. Bununla beraber virüsün hızla görülebilmesi ve tedbirlerin hızla sürece dahil edilebilmesinde teknolojinin etkisi büyük ölçüde görülmüştür.  
 
Çin üzerinde çalışmalarını yürüten bilim insanları, corona vürüsü üzerinde incelemeler yaptığında, virüsün genetik yapısını hızlı bir şekilde çözümleyebilen ileri teknolojiler sayesinde, insanları yine büyük etkiler üzerinde bırakan SARS salgınına göre değerlendirme yapıldığında daha hızlı bir şekilde çalışmaları sonuçlandırdıkları ve harekete geçtikleri görülmektedir. Çalışmalar incelendiğinde her ne kadar corona salgını ile mücadele edecek bir önleyici üretilmemiş olsa da, hem çalışanların hem de bireylerin açısında teknoloji çok yararlı bir kaynak olmuştur. 
 
Teknoloji Şirketleri Corona Virüsü Salgınından Nasıl Etkilendi? 
 
Dünya’yı etkisi altına almış olan corona virüsü, teknoloji şirketlerine de stratejik kararlar almaya itmiştir. Birçok teknoloji şirketi, bulunduğu bölgelerin her birinde birbirine benzer stratejiler izlemekte ve corona virüsü salgınından en minimum şekilde etkilenmenin seçeneklerini aramaktadır.  
 
Corona virüsü son dakika bilgilerine bakıldığında, ölüm rakamlarının ciddi seviyelere yükseldiği ve Türkiye’de de korona virüsü vakaları görüldüğü bilgilerine rastlanmaktadır.  
 
Corona virüs salgınının teknoloji piyasasında en belirgin etkisi olarak, her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nin resmi şekilde iptal olması görülmektedir. Dünya devi olan birçok şirketin virüs sebebi ile kongrede yer almayacaklarını belirmesi, kongrenin iptal edilme kararında büyük etki taşımıştır. Dünya devlerinden Facebook, Amazon, Sony, İntel gibi teknoloji firmalarının kongreye katılmayacağını açıklaması ile, salgının ciddi boyutlara geldiği görülmüştür. Bu kongrenin iptali ile virüsün dünya üzerindeki etkisi öncelikli olarak anlaşılmıştır. 
 
Mobil Dünya Kongresi iptal kararından sonra bir teknoloji devi olan Facebook’un ise F8 Geliştirici Konferansını iptal ettiği öğrenilmiştir. Facebook için büyük önem taşıyan bu konferansın iptal kararının üzerine daha birçok iptal bilgileri de gelmeye başlamıştır.  
 
Google, Facebook, Microsoft ve Adobe gibi teknoloji devi şirketlerin de konferanslarını iptal ettiği görülmüştür. Özellikle büyük yankı uyandıran Google I/O 2020 konferansının da iptali olayın ciddiyetini gösteren durumlardan biri olmuştur.  
 
Bu teknoloji devi olan şirketlerin önemli konferansların iptal etmesi yıl içerisinde yeniden düzenleyecekleri düşüncelerini akıllara getirmektedir. Konferanslardan bazıları online platformlar üzerinden de gerçekleştirilebildiği için yeniden düzenlemeler yapılacağı düşünülmektedir.  
 
İptal edilen konferanslar ile beraber dev şirketlerin salgına karşı önlem olma amaçlı evden çalışma sistemi devreye soktukları bilinmektedir. Özellikle ABD üzerinde ki birçok şirket çalışanlarını virüsün riskli olarak görüldüğü bölgelere seyahat etmemesi konusunda uyarmıştır.  
 
Çin’den ABD’ye, İtalya’dan İran’a dünyanın her kıtasında görülmüş olan corona virüsü teknoloji ürünlerinin üretim ve tedarik aşamalarında da sıkıntı çıkarmıştır. Özellikle Alibaba ve Amazon şirketleri Çin üzerinde çalışmaları olduğundan dolayı müşterilere ürün tedarik aşamalarında büyük sorunlar yaşamıştır.  
 
Ülkemizde son açıklanan haberlere göre corona virüsü salgını sebebi ile okulların tatil edildiği bilgisi alınmış fakat şirketler açısından nasıl kararlar alındığı konusunda henüz bir bilgiye ulaşılamamıştır. Virüsün teknolojiye ve ülkemize ilerleyen dönemde ne gibi sorunlar çıkaracağı merakla beklenmektedir.