BLOG

20/9/20182020’DE EN ÇOK ARANAN MESLEKLER

Birçok kişinin hayali meslek hayatında tutkularını sürdürmektir. Fakat bu tutkuları sürdürürken gelecekteki iş piyasasını da takip etmek ve içine dahil olmak istenir. Teknolojinin gelişimi ile otomasyon daha yaygın hale gelirken, geçmişte var olan meslekler önemi yetiriyor ve günümüzde var olan meslekler de artık eski değerini görmüyor. Gün geçtikçe ve devir değiştikçe yeni meslekler ortaya çıkıyor ve yoğun talepler bu alanlarda oluyor.  
 
Genel bir bakışla en çok aranan mesleklerin isimlerini vermek gerekirse; 1. Blockchain Geliştirici 2. Doktora Sonrası Öğretmenleri 3. Muhasebe ve Denetçiler 4. Yazılım Geliştirici 5. Fizyoterapist 6. Veri Analisti 7. Dijital İçerik Uzmanı 8. 3D Baskı Teknisyeni 9. Bilgisayar Sistemleri Analisti 
 
Peki Neden Bu Meslekler Talep Ediliyor? 
 
Talep gören işler listelendiğinde genel olarak teknoloji tabanlı yani beyin gücü ile yapılacak işlerin öne çıktığı görülmektedir. Gelişen dünyada teknolojinin gelişmesinden dolayı mesleklerin genelde teknolojik alanlara yöneleceği düşünülmektedir.  
 
1. Blockchain Geliştirici Blockchain teknolojisi son yıllarda çok fazla talep görmeye başlamıştır. Kripto para birimleri dünyasından da ileride olarak, blok zincir birden fazla endüstride büyük ve önemli kariyer süreci vaat etmektedir.  
 
2. Doktora Sonrası Öğretmenleri Özellikle özel okullar, üniversiteler ve özel eğitim kurumlarında doktora derecesinde yetkinliğe sahip olan öğretmenler aranmaktadır. Doktora derecesine sahip öğretmenlerin aranma sebebi ise hem eğitim öğretim alanında büyük rol almaları hem de idari alanda da çalışmalar yapmalarıdır.  
 
3. Muhasebe ve Denetçiler Piyasalardaki iş gücü oranı arttıkça ve özellikle e-ticaret tarafında iş hacmi arttıkça finansal muhasebe görevlilerine de ihtiyaç artmaktadır. Bu finansal muhasebe alanındaki uzmanlara talep artması ile beraber denetçilere de dolaylı olarak talep artmaktadır.  
 
4. Yazılım Geliştirici Firmaların, finansal ve endüstriyel açıdan operasyonlarının büyük bir kısmını bilgisayar teknolojileri sağlamaktadır. Yazılımcıların daha fazla ürün geliştirmesine ve yenilikçi programlar sunmasına oldukça fazla ihtiyaç vardır. Meslek seçimi yaparken bu alanı tercih eden kişiler sadece 2020 yılında değil gelecek dönemlerde de iyi bir kariyer yapma fırsatı bulacaktır. Gün geçtikçe teknolojik araçlara ihtiyaç artacak ve bu araçların yazılımı için de yazılım geliştirici kişilere ihtiyaç olacaktır. 
 
5. Fizyoterapist Gelişen dünyada kişilerin yaşam standartları da değişkenlik göstermeye başlamıştır. Yaşam koşullarının değişmesi ve ülkemizde ki yaşlı nüfusun artması ile beraber fizik tedavi uzmanlarına da talep artmaktadır. Mesleki yeterlilik belgesi bulunan eğitimli ve sertifikalı kişiler daha çok tercih sebebi olmaktadır.  
 
6. Veri Analisti Firmalar her zaman bir sonraki adımı atacakları dönemde verileri inceler ve bunun sonucuna göre ileri adım atarlar. Veri analistleri meslek seçimi yaparken analitik zekaya sahip olduklarını bilirler ve analiz yeteneklerini bu alanda iyi bir şekilde kullanırlar. Verileri doğru bir şekilde anlaşılır hale getirerek ihtiyaçları belirlerler.  
 
7. Dijital İçerik Uzmanı Sosyal medyanın güçlü bir reklam aracı olması ile beraber dijital içerik üreticilere olan talepte artmıştır. Medyada video ve yazı üretebilecek yetkinliğe sahip olan kişiler büyük bir önem 
kazanmaktadır. Eğlence ve haber alanında içerik üretebilecek uzmanlara talep gelecekte de artış gösterecektir.  
 
8. 3D Baskı Teknisyeni  3D baskı teknolojisi gün geçtikçe değer kazanmakta ve kullanılmaktadır. Bu teknoloji ticari satış alanında da oldukça fazla tercih edilmektedir. Eğitim sektöründe de önemle kullanılan bu 3D teknolojisi yaygın olarak kullanıldığından dolayı bu alanda meslek seçimi yapıp kendini geliştiren kişilere oldukça fazla ihtiyaç olacaktır.
 
9. Bilgisayar Sistemleri Analisti Dünya üzerinde bilgi işlem teknolojisine olan talep artmasıyla bilgisayar sistemlerine olan taleplerde artmıştır. Bilgisayar sistemlerinde çalışmalar yürütebilecek ve projeler geliştirebilecek bilgisayar sistemleri analistlerine de ihtiyaç vardır. 2020 yılında görülen talebin çok daha fazlasının önümüzde ki yıllarda görüleceği ve bu alanda ki iş gücünün piyasaki büyük bir çoğunluğu oluşturacağı düşünülmektedir.  
 
2020’de öne çıkan meslekler incelendiğinde görülmektedir ki; en büyük talep teknoloji tabanlı meslekler için olmaktadır. Gelişen dünyaya ayak uydurmak bu sebeple oldukça önemlidir. Piyasayı takip ederek açık olan alanlarda mesleki yeterlilik belgesi edinilmeli ve bu alanlar önemini yetirmeden doldurulmalıdır. Meslek seçimi yapacak olan adayların sadece günümüz mesleklerine bakarak değil gelecek teknoloji gereçlerini de takip ederek bu şekilde seçim yapmaları oldukça önemlidir.