BLOG

31/10/20192020’DE AMAZON DROPSHIPPING

Dropshipping ülkemizde genellikle stoksuz e-ticaret olarak ifade edilir. Şirketler ve üretici firmalar, stoklarında ürün tutmaktansa, dropshipping üzerinden gelen siparişleri tedarikçi firmalara yönlendirme yaparak kazanç sağlarlar. Tedarikçi firmanın depo stoklarını üzerinden sipariş yönlendirmeleri gerçekleşir. Bu yöntem ile firmalar kendi taraflarında ürün stoğu tutmaz ve ekstra masrafa girmeden ürün satışlarını yaparlar.  
 
Dropshipping Avantajları 
 
-Minimum sermaye ile işe başlanabilir. 
-Herhangi bir mağaza açmak, depo tutmak ve ürün stoklamak gerekmez. 
-Stok maliyeti olmadığı için masrafsızdır. 
-Belirli bir modelde ürünü satmadan önce bir ürün satın alınması gerekli değildir. 
-Müşteriler bir ürün satın aldığında tedarikçi firmadan bu ürünü satın alanabilir. Yani bu şekilde ilerleyen bir süreçte ürünlerin elde kalması gibi bir durum ile karşılaşılmaz. 
- İşe başlamak basittir. Fiziksel şekilde ürün stoklamak ile vakit kaybedilmediğinden para, enerji ve konum açısından kolaylık olur. 
-Bir depo kiralamak ve bu depoya ödeme yapmak, muhasebeci ile anlaşmak ve gelir gider işlemleri ile beraber iadeleri de takip etmek gerekmez. İade işlemlerinin tümü ile satıcı değil tedarikçi ilgilenir. 
-Esnek çalışmaya uygun bir iş modelidir. Müşteri ve tedarikçi ile iletişim kurulabilen her yerde çalışılması mümkündür. 
-Geniş bir ürün gamı oluşturulabilir. Satılacak ürünler stok gerektirmediği için potansiyel müşteriler analiz edilerek birden fazla ürün satışı yapılabilir.  

.Dropshipping Dezavantajları -Olumsuz bir taraf olarak bakıldığında bu iş modelinin kar marjı düşüktür. Üretici firma olunmadığı için kar marjını isteğe göre belirlemek zordur. 

-Komisyon usulü ile kazanç elde edilir. Bu sebeple büyük miktarda gelir elde etmek uzun bir süreç alabilir. 

-Üretici firma olunmadığından ve stok tutulmadığından dolayı envanter sorunları yaşanabilir. Sürekli olarak stok bilgisi alınamadığı için sipariş verilen ürünü tedarik edememe gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. 

-Tedarikçi bir ürünü müşteriye tedarik edemediği zaman müşteri ile iletişim kuran taraf satışı gerçekleştiren taraf olur. Bu nedenle sorumlu olan tarafta satışı yapan taraftır.  

Amazon Dropshipping Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? Amazon usa üzerinden dropshipping iş modelini yapmayı düşünürken “kolay kazanç elde edilen iş modeli” olarak düşünülmemelidir. Her iş modelinde olduğu gibi bu iş modelinde de birçok risk ve zorluklar bulunmaktadır.  
 
Amazon üzerinden dropshipping yapacak kişilerin hızlıca büyük kazanlar elde etmeyi beklememesi gerekir. Bu iş modelinin pasif gelir kaynağı olarak yapılması tavsiye edilir. Tüm ipler tedarikçi firmada olduğu için aktif gelir olarak düşünülmemeli, riskli olduğu da bilinmelidir.  
 
Amazon dropshipping iş modeli ile büyük kazançlar elde etmeyi düşünen kişiler ilk başta küçük kazanlar elde ettiğinde motivasyon kırıklığı yaşayabilir. Bu sebeple motivasyonu yüksek tutmak ve gelişmeleri takip etmek doğru olandır. En başta pasif gelir kaynağı olarak görüldüğünde işe karşı olan motivasyon daha fazla olacaktır.  
 
Amazon dropshipping yazılımı ile iş modeli oluşturacak kişiler için Amazon (FBA) programı kullanılarak çalışmaların gerçekleştirilmesi gerektiği bilinmelidir. FBA programı ile amazon siparişleri satış yapan kişi yerine seçecek, paketleyip müşteriye gönderecektir. FBA programı ile müşteriler izlenebilir ve tüm bilgiler gözlemlenebilir. İade işlemlerinde de ilgili olarak müşteri hizmetleri devreye girebilir.  
 
Amazon dropshipping eğitimi almak isteyen kişiler için sosyal platformlar üzerinden birçok eğitim modeli bulunmaktadır. Profesyonel olarak amazon usa üzerinden dropshipping yapan kişiler de ücretli olarak bu alanda profesyonel eğitimler vermektedir.  
 
e-ticaret ülkemizde gün geçtikçe yaygınlaşmakta, korana virüs ( corana virus ) sürecinde e-ticaret satışlarında ciddi artışlar gözlenmektedir.